18/04/2024
Ισπανία | Κυριακή 14 Απριλίου 2019 - 15:18

Ισοπαλία που δεν... βολεύει με VAR

Η Χετάφε αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Βαγιαδολίδ στο φινάλε, χάρη σε αμφισβητούμενο πέναλτι στις καθυστερήσεις

Αγωνιώδη ισοπαλία 2-2 που, όμως, αν και κρατά ζωντανό το... όνειρο, δεν την ικανοποιεί ιδιαίτερα απέσπασε η Χετάφε στην έδρα της Βαγιαδολίδ την Κυριακή (14/4).

Αποτέλεσμα που δεν ευνοεί ούτε τους γηπεδούχους, που συνεχίζουν να αγωνιούν όσον αφορά την παραμονή.

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, αφού προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό ε τον Αραμπάρι, όμως η Βαγιαδολίδ κατάφερε να κάνει... προσωρινά την ανατροπή, με τον Γκουαρντιόλα να φέρνει το ματς στα ίσα στο 30' και τον Ουνάλ να διπλασιάζει στο 69' τα γκολ της ομάδας του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ενώ η Χετάφε είχε μείνει στο 63' με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Ματίας Ολιβέρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρόλα αυτά, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής έδειξε με τη βοήθεια του VAR την άσπρη βούλα για κλωτσιά του Όσκαρ Πλάνο στον Ντούρο, με την απόφασή του να αμφισβητείται, με τον Μολίνα που ανέλαβε την εκτέλεση να μην αστοχεί.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Γιόελ, Μογιάνο, Ολίβας, Καλέρο, Νάτσο, Ανουάρ (82' Φερνάντεθ), Αλκαράθ, Κέκο (62' Βάλντο), Όσκαρ Πλάνο, Ενές Ουνάλ (77' Μίτσελ), Σέρχι Γκουαρντιόλα.

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Νταμιάν, Ντζένε, Καμπρέρα, Ολιβέρα, Αραμπάρι, Μαξίμοβιτς, Πορτίγιο (72' Μολίνα), Αντούνιες (37' Ντούρο), Χάιμε Μάτα, Άνχελ (66' Μπρούνο).

Το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής:

Σάββατο 13/4

Εσπανιόλ-Αλαβές 2-1 (19' Πεδρόσα, 47' αυτ. Λαγκάρδια – 56' Καγέρι)

Ουέσκα-Μπαρτσελόνα 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης-Θέλτα 2-0 (42' Γκριεζμάν, 74' Μοράτα)

Σεβίλλη-Μπέτις 3-2 (26' Μουνίρ, 59' Σαράμπια, 64' Βάθκεθ-55' Λο Σέλσο, 82' Τέγιο)

Κυριακή 14/4

Βαγιαδολίδ-Χετάφε 2-2 (30' Γκουαρντιόλα, 69' πέν.Ουνάλ-14' Αραμπάρι, 90+6' πέν. Μολίνα)

* Στο 63' αποβλήθηκε ο Ολιβέρα για τη Χετάφε.

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ράγιο Βαγιεκάνο (15:00)

Σοσιεδάδ-Εϊμπάρ (17:15)

Τζιρόνα-Βιγιαρεάλ (19:30)

Βαλένθια-Λεβάντε (21:45)