02/05/2024
Βόλεϊ | Κυριακή 14 Απριλίου 2019 - 00:22

Άνετα o Ολυμπιακός και o ΠΑΟΚ

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν με 3-0 σετ της ομάδας της Σύρου στον πρώτο ημιτελικό της Α1 βόλεϊ ανδρών και οι «ασπρόμαυροι» με το ίδιο σκορ της Κηφισιάς

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός στον πρώτο αγώνα με τον Α.Ο.Φοίνικα Σύρου στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ της Α1 βόλεϊ ανδρών το Σάββατο (13/4). Άνετα και με το ίδιο σκορ (3-0 σετ) κέρδισε και ο ΠΑΟΚ την Κηφσιά.

Με πρώτο σκόρερ τον Καναδό διαγώνιο Γκάβιν Σμιτ ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Φοίνικα σε 58 λεπτά και έκανε το 1-0 στις νίκες. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Δευτέρα 15 Απριλίου.

Όπως φαίνεται και από την διακύμανση του σκορ ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν κινδύνευσε αλλά πήρα μεγάλες διαφορές και στα τρία σετ φτάνοντας στη νίκη μέσα σε χρόνο ρεκόρ για ημιτελικό πρωταθλήματος.

Ο Φοίνικας Σύρου δεν μπήκε καθόλου στον αγώνα ενώ ο Ράτκο Παβλίσεβιτς έδωσε την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες του να αγωνιστούν. Μάλιστα στο 3ο σετ ξεκίνησε με βασικό διαγώνιο τον Μήλη.

Oι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 24 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: (25-13, 25-13, 25-18).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 8π. (1/4επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 8 (5/10, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 17 (13/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 3 (2/3επ., 1 άσσος, 17%υπ., 17%αρ.), Ραουβέρντινκ 6 (6/10επ., 46%υπ., 23%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 50%υπ., 17%αρ.), Δαρίδης (λ), Κουμεντάκης 4 (4/7επ., 14%υπ., 14%αρ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ
(Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 4π. (2/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Εβάντρο 9 (9/15επ., 33%υπ., 27%αρ.), Λέσκοφ 1 (1/1επ.), Βουλκίδης 2 (2/4επ.), Καϊσλασάλο 4 (3/13επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 5 (4/10επ., 1 μπλοκ, 29%υπ., 19%αρ.) / Βελούδης (λ. - 54%υπ., 25%αρ.), Φωτιάδης 1 (1/2επ.), Αδάμ, Μήλης 2 (2/6επ.).

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός σε σερβίς και μπλοκ και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη. Αντίθετα η Κηφισιά δεν μπόρεσε να φτάσει σε ικανοποιητικά επίπεδα απόδοσης.

Τα σετ: (25-19, 25-15, 25-18)

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Όκολιτς 8π. (6/8επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 11 (8/13, 3 άσσοι, 62%υπ., 38%αρ.), Ντίμα Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (6/7επ.), Κλαπβάικ 20 (16/24, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 9 (5/8επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 44%υπ., 19%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 67%υπ., 44%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς)Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 9 (9/20επ., 42%υπ.), Ρεκ 5 (3/4επ., 2 μπλοκ), Χαντ 8 (8/19επ.), Λάανς 6 (5/12επ., 1 μπλοκ, 39%υπ., 22%αρ.), Λόπαρ 2 (2/4επ.) / Κάπελας (λ. - 58%υπ., 33%αρ.), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης 1 (1/3επ.).