25/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 13 Απριλίου 2019 - 00:26

Σε τρία λεπτά κρίθηκαν όλα στη Νυρεμβέργη

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 82’, αλλά η Σάλκε ισοφάρισε στο 85’ και πήρε την ισοπαλία με 1-1

Ματς για γερά νεύρα έγινε στη Νυρεμβέργη την Παρασκευή (12/4), καθώς η τοπική ομάδα και η Σάλκε αναδείχθηκαν 1-1 σε ένα ματς που κρίθηκε μέσα σε ένα τρίλεπτο στο φινάλε. Αμφότερες οι ομάδες έπαιζαν την 29η αγωνιστική την ύπαρξή τους στην Μπουντεσλίγκα και κυρίως οι γηπεδούχοι, για τους οποίους η ισοπαλία τους κρατάει τρεις βαθμούς κάτω από τη ζώνη της σωτηρίας.

Η Νυρεμβέργη βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 82’ με τον Κούμπο, παρότι στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου είχε χάσει πέναλτι με τον Μπέχρενς. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να το χαρούν και πολύ, καθώς ο Νάσταστιτς ισοφάρισε στο 85’ σε 1-1. Οι παίκτες της Σάλκε ξέσπασαν σε τρελούς πανηγυρισμούς, καθώς είναι 6 βαθμούς πάνω από την Στρουτγάρδη, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο και βρίκσεται σε θέση για μπαράζ παραμονής.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ: Ματένια, Έουερτον, Μπάουερ, Λάιμπολντ (50' Κούμπο), Μουχλ, Μπέχρενς, Κερκ, Έρας, Ίσακ, Ματέους Περέιρα.

ΣΑΛΚΕ: Νίμπελ, Οτσίπκα, Νάστασιτς, Σταμπούλι, Σανέ, Καλιτζούρι, Όσκαρ Μασκαρέλι, Χάριτ (67' Μπενταλέμπ), Μπουργκστάλερ, Σκρζίμπσκι (46' Εμπολό), Μπουζελάμπ (81' Ρούμπι).