23/04/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Δευτέρα 1 Απριλίου 2019 - 22:11

Βελέντζας: «Προσπαθούμε να στήσουμε έναν κορμό» (video)

Δείτε μέσα από την κάμερα του a-sports.gr όσα είπε ο προπονητής του Απόλλωνα Σμύρνης, μετά τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό και τα παράπονά του για τη διαιτησία

Η αυστηρή αποβολή του Τομάς ήταν ένα γεγονός που έθιξε ο τεχνικός του Απόλλωνα Σμύρνης στη συνέντευξη Τύπου, μετά την ήττα της Δευτέρας (1/4) με 3-1 από τον Παναθηναϊκό στη Ριζούπολη. Ο Λευτέρης Βελέντζας εξήγησε ότι για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» ο στόχος είναι να φτιάξει την ομάδα με ορίζοντα και την επόμενη περίοδο.

«Ξεκινήσαμε το παιχνίδι και νομίζω πως ήταν στα μέτρα μας. Τα παιδιά είχαν διάθεση, δεν κινδυνεύσαμε ποτέ στο πρώτο ημίχρονο και δεχθήκαμε γκολ από μια στατική φάση. Άλλαξε η ψυχολογία μας, αλλά κρατήσαμε μπάλα προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε και νομίζω είχαμε καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο. Είπαμε να δώσουμε προσοχή στις στατικές φάσεις, που έχουμε δουλέψει, αλλά πάλι δεχτήκαμε γκολ από μια τέτοια φάση», είπε αρχικά ο Βελέντζας και αναφέρθηκε στα διαιτητικά λάθη:

«Εύκολα ο διαιτητής έδειξε δεύτερη κίτρινη στον Τομάς, όταν βρίσκεσαι πίσω στο σκορ και με 10 παίκτες με την ψυχολογία που έχουμε αυτό τον καιρό είναι δύσκολο. Τα παιδιά προσπάθησαν, ήθελαν να δείξουν κάτι διαφορετικό και κατάφεραν να σημειώσουν ένα γκολ.

Μετά όσο και να προσπαθήσαμε ήταν δύσκολο να κάνουμε κάτι διαφορετικό και πάλι από μια στατική φάση δεχτήκαμε ένα γκολ που μπορούσαμε να μη δεχτούμε. Η κατάσταση για εμάς παραμένει δύσκολη, προσπαθούμε να στήσουμε έναν κορμό για να στηριχθούμε, προσπαθούμε να βγάλουμε κάτι στη συνέχεια αλλά είναι δύσκολο από την στιγμή που δεν υπάρχει κίνητρο. Μας μένουν τέσσερα παιχνίδια και θα προσπαθήσουμε να στηριχθούμε σε παιδιά που θα είναι μαζί μας και του χρόνου».

Για το αν υπάρχει κίνητρο για τη συνέχεια: «Παίζουμε για ότι μπορεί να κρατηθεί σαν κίνητρο και να δημιουργηθεί ώστε να δείξουν όλοι κάτι καλό. Είναι επαγγελματίες οι ποδοσφαιριστές και από την στιγμή που η ΠΑΕ είναι εντάξει στις υποχρεώσεις της, είναι ένα «κίνητρο» για να σεβαστούν τους εαυτούς τους και στα υπόλοιπα παιχνίδια να καταφέρουν να πάρουν κάποιους βαθμούς».