19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 31 Μαρτίου 2019 - 16:58

Δεν καταστράφηκε κιόλας...

Προηγήθηκε, αλλά δεν το κράτησε ο πάντα πρωτοπόρος της Football League Βόλος, 1-1 με την Κέρκυρα στο νησί των Φαιάκων

Άλλος ένας βαθμός στο... σακούλι για τον Βόλο στην πορεία του προς τη Σούπερ Λίγκα. Μπορεί οι Βολιώτες να μην κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην Κέρκυρα την Κυριακή (31/3) αν και προηγήθηκαν στο σκορ, όμως το τελικό 1-1 δεν τους... χάλασε.

Ο Γκαλίτσιος άνοιξε το σκορ στο 67ο λεπτό, όμως η Κέρκυρα, που έπειτα από ένα κακό της πρώτο ημίχρονο παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο στην επανάληψη, έσωσε τον βαθμό χάρη στο γκολ του Μότα στο 76'.

Ένας βαθμός, βέβαια, που δεν εξυπηρετεί τους Φαίακες που μένουν για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη και χάνουν και άλλο έδαφος στη «μάχη» για τη δεύτερη θέση.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κούρου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις.

Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τον Βόλο, πάντως, να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέζει περισσότερο. Η ομάδα της Μαγνησίας είχε και δύο καλές στιγμές, με τον Μάντζη να είναι, ως συνήθως, ο πιο απειλητικός παίκτης. Στο 18ο λεπτό τροφοδότησε τον Ηλιόπουλο, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος ανάγκασε τον Κουτζαβασίλη σε σωτήρια επέμβαση.

Οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη, με το 0-0 να διατηρείται... λογικά μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη η εικόνα του ματς ήταν σαφώς καλύτερη. Η Κέρκυρα μπήκε «ανεβασμένη» και... προειδοποίησε με τον Σιατραβάνη, αλλά σταδιακά ο Βόλος ισορρόπησε το ματς.

Ο Μάντζης απείλησε εκ νέου και δίκαια φωνάζει για τη φάση του 53ου λεπτού που κόπηκε ως οφσάιντ, ενώ έφυγε από κανονική θέση τετ-α-τετ με τον Κουτζαβασίλη.

Τελικά, τη λύση έδωσε ο Γκαλίτσιος στο 67ο λεπτό, αλλά λιγότερο από δέκα λεπτά αργότερα, στο 75', ο Μπρούνο Μότα έφερε το ματς στα ίσα.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν για κάτι καλύτερο στον χρόνο που απέμενε, αλλά δεν βρήκαν άλλο γκολ, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), με βοηθούς τους Νίκο Κωτούλα (Κιλκίς) και Νίκο Τοροσιάδη (Μακεδονίας), ενώ 4ος ήταν ο Αθανάσιος Δραγούσης (Κιλκίς).

Κίτρινες: 23', 90'+2 Κούρος, 47' Χαντάκιας, 69' Τουράμ, 84' Κρητικός – 45' Πίτου Γκαρσία

Κόκκινη: 90'+2 Κούρος (2η κίτρινη)

ΚΕΡΚΥΡΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Θεοδωράκης, Χαντάκιας (59' λ.τ. Μότα), Κρητικός, Σιατραβάνης (82' Αναστασίου), Νίκιτς, Βίλα (66' Γεωργακόπουλος), Κούρος, Ζορμπάς, Τουράμ.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Πίτκας, Γκαλίτσιος, Ενγκουέμ, Καμπαγιέρο, Δόρης (64' Κότο), Κόκας, Καρρίκι, Πέντα (76' Λούκας), Πίτου Γκαρσία, Ηλιόπουλος, Μάντζης (87' Φράγκος).