26/04/2024
Πρωτάθλημα | Πέμπτη 28 Μαρτίου 2019 - 17:15

Πήρε αυτό που ήθελε στο Καυτανζόγλειο η Δόξα

Πολύτιμη ισοπαλία (0-0) για τους Δραμινούς με κορυφαίο τον Μένκα κόντρα στον Ηρακλή * Πίεσε στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ο «Γηραιός», αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει…

Ονόματα βαριά σαν ιστορία έδωσαν αγωνιστικό ραντεβού το απόγευμα της Πέμπτης (28/3) στο Καυτανζόγλειο στο ματς, που έριξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής της Football League. Ηρακλής εναντίον Δόξα Δράμας, με τους αντιπάλους μετά το 90λεπτο να μένουν στο στείρο 0-0, που αφήνει εμφανώς ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους.

Και όλα αυτά σε μια αναμέτρηση… επιβίωσης, αν πραγματοποιηθεί εν τέλει η αναδιάρθρωση, καθώς οι δύο ομάδες δίνουν μάχη να τερματίσουν στην πρώτη δεκάδα της Β’ Εθνικής, ώστε να αποφύγουν τη δυσάρεστη εξέλιξη να βρεθούν υπό προϋποθέσεις τη νέα σεζόν στην τρίτη κατηγορία!

Το ματς στο α’ ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με μετρημένες τελικές και τα… κουλούρια να έρχονται φυσιολογικά. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ωστόσο, τα δεδομένα άλλαξαν. Ο «Γηραιός» ανέβασε στροφές και πίεσε. Οι «κυανόλευκοι» στην πρεμιέρα του Μαρσέλο Τροΐζι στον πάγκο τους ήταν καλύτεροι μέχρι το 70’ και μάλιστα έχασαν μια ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 56’ με τον Ρόβα, αλλά ο γκολκίπερ Μένκα (μακράν ο κορυφαίος των «μαυραετών») κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Η Δόξα άντεξε στα… δύσκολα και έτσι στο τελευταίο αγωνιστικό 15λεπτο ισορρόπησε εκ νέου για να καταφέρει να πάρει εν τέλει το βαθμό, που έδειξε πως ήταν ο στόχος της εξ αρχής.

Στα σημεία, ίσως ο Ηρακλής να μπορεί να θεωρεί ότι άξιζε κάτι παραπάνω, αλλά δεν είχε τη διάρκεια για να δικαιολογεί πως έπρεπε να πάρει εκείνος το τρίποντο.

Κλέιτον στα χαφ (με πολλά κέφια και πρωτοβουλίες) και Ντούνης (κινητικότατος ως εξτρέμ) οι καλύτεροι των γηπεδούχων με συμπαραστάτη τον δραστήριο Κωστούλα, ενώ από τους φιλοξενούμενους πέραν του MVP Μένκα, μεγάλο παιχνίδι έκανε και ο Σιώπης στο δεξί άκρο της άμυνας, ενώ πολλές βοήθειες έδωσε και ο Μπαϊκαρά όσο είχε δυνάμεις.

Διαιτητής ήταν ο Μπεκιάρης (Καρδίτσας), που απέφυγε τα σημαντικά λάθη, έχοντας βοηθούς τους Στεφανή (Καρδίτσας), Βογιατζή (Καρδίτσας), ενώ τέταρτος ήταν ο Θεοχάρης (Θεσσαλίας).

Κίτρινες: 39’ Βιτλής, 69’ Ρόβας, 72’ Κωστούλας - 18’ Σιώπης, 31’ Καψάλης, 61’ Μπαϊκαρά, 89’ Πεταυράκης, 90’+1 Κρουθ, 90’+4 Πέρεθ, 90’+5 Ανδρέου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Γιαγκιόζης, Κουτρομάνος, Βιτλής, Ζιαμπάρης, Μουνιόθ, Κωστούλας (78’ Κουκόλης), Παναγιωτούδης, Ντούνης (84’ Β. Παπαδόπουλος), Κλέιτον, Ρόβας, Νιαμπουγιού (46’ Ορφανίδης).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Δημήτρης Σπανός): Μένκα, Σιώπης, Πεταυράκης, Ρουγκάλας, Καψάλης, Ανδρέου, Μακρής, Πατράλης (76’ Λεμονής), Ροζέριο Μάρτινς (90’+3 Πέρεθ), Μπαϊκαρά, Κρητικός (64’ Κρουθ).