19/04/2024
Ειδήσεις | Σάββατο 23 Μαρτίου 2019 - 23:53

Τρίποντα για Ιταλία και Βοσνία

Κέρδισαν Φινλανδία (2-0) και Αρμενία (2-1) για τον όμιλο της Εθνικής * Ζορίστηκε η Ισπανία κόντρα στη Νορβηγία (2-1)

Nικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον 10ο προκριματικό όμιλο του EURO 2020 η Εθνική το Σάββατο (23/3), αλλά το ίδιο ίσχυσε και για την Ιταλία, όπως και για τη Βοσνία.

Η «σκουάντρα ατζούρα» επικράτησε με 2-0 της Φινλανδίας στο «Φρίουλι», με τον Μπαρέλα να ανοίγει το σκορ στο 7ο λεπτό, για να «κλειδώσει» το τρίποντο ο Κέαν στο 74'.

Από την πλευρά τους, οι Βόσνιοι θα υποδεχθούν την προσεχή Τρίτη (26/3) με ανεβασμένη ψυχολογία το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, κερδίζοντας με 2-1 την Αρμενία.

Ο Κρούνιτς στο 33' και ο Μιλόσεβιτς στο 80' σκόραραν για την ομάδα του Ρόμπερτ Προσινέτσκι, με τον Μχιταριάν απλά να μειώνει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90'+3.

Από τα άλλα ματς της βραδιάς ξεχώρισε η δύσκολη επικράτηση της Ισπανίας με 2-1 επί της Νορβηγίας, με τον Ροντρίγκο να βρίσκει δίχτυα στο 16' και τον Κινγκ να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 65'.

Έξι λεπτά αργότερα ο Σέρχιο Ράμος, επίσης από την άσπρη βούλα, χάρισε τη νίκη στους Ίβηρες.