Πρωτάθλημα | Σάββατο 23 Μαρτίου 2019 - 17:43

Κρητικός περίπατος στο Αιγίνιο

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός επιβλήθηκε με 0-4 του Αιγινιακού

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο ΑΟΧ/Κισσαμικός την σαββατιάτικη (23/3) εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στον Αιγινικό για την 23η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Με φόρα από τη σπουδαία νίκη επί της Κέρκυρας, τα «δελφίνια» επικράτησαν με 0-4 και ανέβηκαν στην έβδομη θέση όπου ισοβαθμούν μαζί με τον Εργοτέλη.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα της βόρειας Πιερίας δεν κατάφερε να γίνεο ανταγωνιστική σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και μοιραία υπέστη βαριά ήττα που τη διατήρησε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν με τους Τεγούση (6’) και Κάσσο (16’). Στο 25’ ο Καραγκιόζης απέκρουσε το σουτ του Ρίσκι ενώ τρία λεπτά αργότερα έγινε το 0-1, με τον Αποστολόπουλο να βρίσκει στην πλάτη της άμυνας τον Κάσσο, ο οποίος με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μάλιστα, στο 44’ τα «δελφίνια» διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Αποστολόπουλο να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Σισέ από τον Βελκόσκι.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη ήταν ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 58’ ο Αρναρέλλης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3, εκμεταλλευόμενος τη μπαλιά του Τεγούση. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Ζαννάκη στο 63’ αλλά στο 74’ δέχθηκαν και τέταρτο γκολ όταν ξανά ο Αρναρέλλης πλασάρε από κοντά για το τελικό 0-4.

Διαιτητής ήταν ο Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), με βοηθούς τους Μαλανδρή (Χαλκιδικής) και Χατζημανώλη (Δωδεκανήσου). Τέταρτος ήταν ο Μπεκιάρης (Καρδίτσας).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Τζεμ Καράτζα): Καραγκιόζης, Προσκυνητόπουλος, Στάνιτς, Πετρούσης, Ζήσης (32' Τοπαλίδης), Βελκόσκι, Πολύζος, Τσολακίδης (65' Έππας), Ζαννάκης, Πιαστόπουλος, Κούστα (76' Σοφιάνης).

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Φαζός, Σελινιωτάκης, Σισέ, Τόλι (64' Σάλιακας), Παπαχρήστος, Τεγούσης, Μουμίν, Αποστολόπουλος (58' Καραγιάννης), Κάσσος, Ρίσκι (46' Αρναρέλλης).