29/03/2024
Γαλλία | Δευτέρα 18 Μαρτίου 2019 - 00:46

Ο Ντι Μαρία «σκότωσε» τη Μαρσέιγ

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με 3-1 στο ντέρμπι με τον Αργεντινό να πετυχαίνει δύο γκολ και να κερδίζει την αποβολή του Μανταντά * Η ταυτότητα της 29ης αγωνιστικής

Ακόμα και να έχανε η Παρί Σεν Ζερμέν, δεν μπορούσε να θέσει κανείς σε αμφισβήτηση την κατάκτηση του τίτλου στη Γαλλία. Η Μαρσέιγ προσπάθησε να την κοντράρει στο ντέρμπι της Κυριακής (17/3) στο «Παρκ ντε Πρενς», αλλά έφυγε ηττημένη με 3-1, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, λόγω κυρίως της απόδοσης του Άνχελ Ντι Μαρία.

Ο Αργεντινός πήρε από το… χεράκι την Παρί και την έστειλε στο +20 στην βαθμολογία από τη δεύτερη Λιλ. Πέτυχε δύο γκολ (55’ και 66’),ενώ στο 62’ κέρδισε και την αποβολή του Μανταντά. Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν και είχαν ισοφαρίσει σε 1-1 με το γκολ του Ζερμέν στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (46’). Ο Εμπαπέ στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου είχε κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα δεν μπόρεσε με πέναλτι να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μενιέ (37' Κέρερ), Ντάνι Άλβες (31' Νταγκμπά), Βεράτι, Παρέδες, Κουρζαουά (80' Μπερνάτ), Εμπαπέ, Ντι Μαρία

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σαρ, Καμαρά, Καλέτα-Καρ, Σακάι, Τοβέν (77' Ράντονιτς), Λόπες (69' Στρόοτμαν), Σανσόν, Οκάμπος, Μπαλοτέλι (65' Πελέ), Ζερμέν

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Παρασκευή (15/3)

Νις - Τουλούζ 1-1 (20' Σιπριέν - 89' Μουμπέλε)

Λιλ - Μονακό 0-1 (90' Βινίσιους)

Σάββατο (16/3)

Ανζέ - Αμιάν 0-0

Γκινγκάμπ - Ντιζόν 1-0 (86' πέν. Μπλας)

Καέν - Σεντ Ετιέν 0-5 (4' Αμουμά, 20' Μπέριτς, 30' Νόρντιν, 85' Γκεζάλι, 90'+1 Βάντα)

Νιμς - Στρασμπούρ 2-2 (67' Λιμπόχι, 90'+2 πέν. Σαβανιέ - 9' Μοτίμπα, 53' Φοφανά)