27/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Μαρτίου 2019 - 21:34

Ξεπέρασε το σοκ ο Πανιώνιος

Σπουδαίας σημασίας τρίποντο για τους «κυανέρυθρους» που επικράτησαν στην Νέα Σμύρνη με 1-0 επί της Ξάνθης

Πήρε τρίποντο αναγέννησης... Στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος υποδέχτηκε την Ξάνθη την Κυριακή (17/3) για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φύγουν με μια πολύ σημαντική νίκη με 1-0, επικράτηση που τους στέλνει στην 9η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς και τους δίνει έναν πιο αισιόδοξο αέρα για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Οι Θρακιώτες μετρούν 9 παιχνίδια δίχως νίκη και θα αρχίσουν να αγχώνονται για την θέση τους, καθώς έπεσαν στην 10η θέση και ο κίνδυνος του υποβιβασμού καραδοκεί (αν υπάρξει αναδιάρθρωση από φέτος βέβαια...).

Ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς καμία ουσιαστική φάση, τις δύο άμυνες να εξουδετερώνουν τις δύο επιθέσεις χωρίς καμία δυσκολία και οι τερματοφύλακες να είναι θεατές στον αγώνα τους. Πολλές σκληρές μάχες στο κέντρο με τον διαιτητή να χρειάζεται πολλές φορές να δείξει κάρτα.

Το δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε τους ρυθμούς και την κακή ποιότητα του πρώτου. Για 70 λεπτά οι δύο ομάδες απλά μετέφεραν χωρίς ουσία την μπάλα. Φως στο τούνελ ήρθε να δώσει η χρυσή αλλαγή του Άκη Μάντζιου. Ο Μαξίμοβιτς μετά από λάθος της άμυνας έπιασε ένα άπιστο σουτ νικώντας τον Ζίβκοβιτς και κάνοντας το 1-0, αποτέλεσμα που οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν να κρατήσουν και να πάρουν ένα σημαντικό τρίποντο.

Και όλα αυτά για τον Πανιώνιο μετά τη συντριβή της προηγούμενης αγωνιστικής στο Αγρίνιο, που εκείνο το 5-0 από τον Παναιτωλικό ήταν ένα σοκ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κομίνης του Συνδέσμου Θεσπρωτίας και βοηθοί του οι Μεϊντάνας από τον Σύνδεσμο Αχαΐας και Καραγκιζόπουλος του Συνδέσμου Ημαθίας, ενώ τέταρτος ρέφερι της αναμέτρησης ήταν ο Σέζος του Συνδέσμου Κιλκίς.

Κίτρινες: 22΄ Μπανανά, 24΄ Ντομίνγκες, 38΄ Παπαγεωργίου, 87΄ Μαξίμοβιτς, 93΄ Μαλέρμ - 38΄ Μπρίτο, 87΄ Μπαριέντος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μάλερμπ, Ντομίνγκεζ, Μασούρας, Μανιάτης (69΄ Μαξίμοβιτς), Παπαγεωργίου, Τσιλούλης (69΄ Καμαρά), Κόρμπος, Μπανανά, Άρτσε (85΄ Σταυρόπουλος), Μπουμάλ, Ντουρμισάι.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κασάδο, Μπαριέντος, Αλμεϊδά, Λισγάρας, Καντά (83΄ Καντά), Μπαξεβανίδης (88΄ Ντίρεσταμ), Μπρίτο (66΄ Σαπόνγκ), Αμορίμ, Κοβάσεβιτς, Γιέντρισεκ.