28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Μαρτίου 2019 - 17:05

Με βοήθεια και τύχη έσωσε τον βαθμό η Παναχαϊκή

Άγγιξε το μεγάλο διπλό μέσα στην Αγιυά η Δόξα Δράμας που ισοφαρίστηκε σε 2-2 στο 91' * Έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι στους Πατρινούς ο Κατοίκος * Έπαιζαν με δέκα οι φιλοξενούμενοι από το 15'

Στην Πάτρα πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (17/3) το παιχνίδι ανάμεσα στην Παναχαϊκή και την Δόξα Δράμας. Σε ένα έντονο γεμάτο εντάσεις ματς το οποίο έληξε 2-2 οι φιλοξενούμενοι πήγαν να αποκομίσουν ένα σπουδαίο διπλό, η ατυχία και η διαιτησία όμως τους το στέρησε. Με αυτό το αποτέλεσμα κρατάει τις δύο ομάδες στην θέσεις τους. Οι ομάδα της Πάτρας παραμένει 4η με 39 βαθμούς ενώ η ομάδα της Δράμας 10η με 28 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο μπορεί να χαρακτηρισθεί ως ένας μύλος συναισθημάτων. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ επιθετικά και κατάφεραν στην πρώτη τους ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Δούμτσιο να ανοίξουν το σκορ στο 9ο λεπτό. Οι χαρές και τα χαμόγελα όμως αυτού του γρήγορου τέρματος έσβησαν, όταν ο σκόρερ Δούμτσιος μετά από σκληρή προβολή στον αντίπαλο γκολκίπερ είδε στο 15ο λεπτό απευθείας κόκκινη και άφησε την ομάδα του με δέκα.

Σαν να μην έφτανε και αυτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν στο 36ο λεπτό πέναλτι, το οποίο όμως καταλόγισε λανθασμένα ο διαιτητής. Ο Ελευθεριάδης αστόχησε με την πρώτη προσπάθεια πήρε όμως το ριμπάουντ και εκτέλεσε τον Μένκα διαμορφώνοντας και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο 1-1.

Ούτε και στο δεύτερο ημίχρονο όμως έλειψαν οι συγκινήσεις. Οι πολύ μαχητικοί «μαυραετοί» κατάφεραν να πάρουν πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Λεμονή αυτή την φορά να διαμορφώνει το 1-2 και να παγώνει τους Πατρινούς. Η ομάδα του Σπανού στην συνέχεια έριξε τους ρυθμούς και προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα, με αποτέλεσμα να δεχθεί πίεση και ευκαιρίες από τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Οφρυδόπουλου βρήκε στιγμή της στο 91ο λεπτό και ισοφάρισε για δεύτερη φορά στον αγώνα σε 2-2 με τον Ελευθεριάδη, σκορ που αποτέλεσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήτανο Κατοίκος από τον Σύνδεσμο Αθηνών, ενώ βοηθοί του ήταν ο Αρμακόλας του Συνδέσμου Κυκλάδων και ο Κουρέντας από τον Σύνδεσμο Τρικάλων, ενώ τέταρτος ήταν ο Ζαμπαλάς του Συνδέσμου Ηπείρου.

Τη διαιτησία του Κατοίκου αμάβρωσε η φάση του πέναλτι, η οποία πολύ πιθανόν να έκρινε και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: 41' Αργυρόπουλος - 33' Καψάλης

Κόκκινες: 15': Δούμτσιος

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης (46' Πέτριτς), Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Σταμόπουλος, Πολιμός, Αργυρόπουλος, Φουρλάνος, Κολλ (64' Μωραϊτης), Μαυριάς (55' Κόβασετς), Ελευθεριάδης, Μπαστακός

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Δημήτρης Σπανός): Μένκα, Ρεβυθόπουλος (67' Κρητικός, 90'+4 Σαμπανίδης), Σιώπης, Ρουγκάλας, Καψάλης, Ανδρέου, Μακρής, Λεμονής, Μάρτινς (88' Αυγενικού), Μπαϊκαρά, Δούμτσιος.