08/05/2024
Ιταλία | Κυριακή 17 Μαρτίου 2019 - 15:51

Κι όμως χάνει και στο πρωτάθλημα η Γιουβέντους

Η Τζένοα υποχρέωσε τους «μπιανκονέρι» στην πρώτη τους φετινή ήττα στη Σέριε Α, επικρατώντας 2-0 εντός έδρας

Από τη μεγάλη ευρωπαϊκή ανατροπή στην πρώτη ήττα... Μετά την μεγάλη προσπάθεια κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης που έφερε τελικά την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, η Γιουβέντους προσγειώθηκε απότομα την Κυριακή (17/3).

Οι «μπιανκονέρι», οι οποίοι αγωνίστηκαν με πολλές αλλαγές, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να είναι ανάμεσα στους απόντες, την... πάτησαν στην έδρα της Τζένοα, γνωρίζοντας με 2-0 την πρώτη τους φετινή ήττα στο φινάλε.

Το VAR είχε και πάλι βασικό ρόλο, καθώς στο πρώτο ημίχρονο το συμβουλεύτηκε ο ρέφερι της αναμέτρησης για μη καταλογισμό πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, ενώ στο 56ο λεπτό ο Ντιμπάλα σκόραρε, αλλά πάλι με τη βοήθεια του βίντεο το γκολ του ακυρώθηκε.

Τελικά, δύο αλλαγές έκαναν τη διαφορά.

Ο Στουράρο άνοιξε το σκορ στο 72' κόντρα στην ομάδα στην οποία ανήκει ερχόμενος από τον πάγκο μόλις δύο λεπτά πριν, ενώ ο Πάντεφ που επίσης είχε περάσει αλλαγή «σφράγισε» τη νίκη στο 81'.

ΤΖΕΝΟΑ: Ράντου, Περέιρα, Ρομέρο, Ζουκάνοβιτς, Κρισίτο, Λεραγκέρ, Ραντοβάνοβιτς (75' Βελόσο), Ρολόν, Λάζοβιτς (70' Στουράρο), Σανάμπρια (60' Πάντεφ), Κουαμέ.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Περίν, Κάσερες, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Πιάνιτς, Κανσέλο (60' Μπερναρντέσκι), Τσαν, Μπεντανκούρ (77' Σπινατσόλα), Σάντρο, Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς (74' Κέαν).

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή 15/3

Κάλιαρι - Φιορεντίνα 2-1 (52' Πέδρο, 66' Τσεπιτέλι - 88' Κιέζα)

Σάββατο 16/3

Σασουόλο - Σαμπντόρια 3-5 (38' Μπογκά, 63' Ντάνκαν, 90' Μπαμπακάρ - 15' Ντεφρέλ, 36' Κουαλιαρέλα, 39' Λινέτι, 46' Πράετ, 72' Γκαμπιαντίνι)

ΣΠΑΛ - Ρόμα 2-1 (22' Φάρες, 60' πεν. Πετάνια - 53' πεν. Περότι)

Τορίνο- Μπολόνια 2-3 (6' αυτ. Πούλγκαρ, 89' Ίτσο – 29' Πόλι, 34' πεν. Πούλγκαρ, 64' Ορσολίνι)