Ισπανία | Κυριακή 17 Μαρτίου 2019 - 15:19

Το γύρισε στις καθυστερήσεις και ανάσανε η Βαγιαδολίδ

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις επικράτησε 2-1 της Έιμπαρ

Χιτσκοκικό φινάλε είχε η αναμέτρηση της Έιμπαρ με τη Βαγιαδολίδ στην έδρα της πρώτης το μεσημέρι της Κυριακής (17/3).

Αν και οι γηπεδούχοι κρατούσαν μέχρι τις καθυστερήσεις τη νίκη στα χέρια τους, όλα άλλαξαν στον επιπλέον χρόνο, με την ομάδα του Σέρχιο Γκονζάλεθ να κάνει την επική ανατροπή και να παίρνει τη νίκη με 2-1 που της δίνει τεράστια βαθμολογική ανάσα.

Ο Ορεγιάνα είχε ανοίξει το σκορ στο 54ο λεπτό, αλλά στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Βέρντε έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που καταλογίστηκε με τη βοήθεια του VAR και δύο λεπτά αργότερα ο Ναβάρο ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή.

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Χοσέ Άνχελ, Αρμπίγια, Ραμίς, Ρουμπέν Πέρεθ, Ντιόπ, Γιορντάν (90'+2' Ντε Μπλάσις, Ορεγιάνα, Κουκουρέγια (85' Καρντόνα), Σαρλς (71' Εσκαλάντε), Ένριχ.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Χάβι Μογιάνο (82' Αντονίτο), Ολίβας, Καλέρο, Νάτσο, Αλκαράθ, Μίτσελ (59' Ουνάλ), Ανουάρ, Κέκο (66' Βέρντε), Όσκαρ Πλάνο, Γκουαρντιόλα.