28/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 16 Μαρτίου 2019 - 17:29

Όλο και ανεβαίνουν τα Τρίκαλα

Οι Θεσσαλοί υποδέχτηκαν τον Πλατανιά του οποίου και επικράτησαν με 1-0 * Είχαν και δοκάρι στο 10΄ οι φιλοξενούμενοι

Στο Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων η τοπική ομάδα αντιμετώπισε το Σάββατο (16/3) στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής τον Πλατανιά. Η ομάδα του Κόστιτς πήρε το τρίποντο με 1-0 και πήρε ανάσα στο βαθμολογικό πίνακα φτάνοντας τους 25 βαθμούς και την 11η θέση, ενώ ο Πλατανιάς έχασε έδαφος από την δυάδα της ανόδου παραμένοντας στην 4η θέση με 36 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο φαινόταν ότι το ελέγχουν οι φιλοξενούμενοι καθώς μπήκαν πολύ ζεστά στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας και δοκάρι μόλις στο 10ο λεπτό μετά την κεφαλιά του Λιάλιτς. Η ομάδα των Τρικάλων κρατούσε αμυντική στάση στο πρώτο 45λεπτο, όμως 3 λεπτά πριν την ανάπαυλα μετά από σέντρα του Σμυρλή, ο Πάνος από κοντά έκανε την κεφαλιά, ο Βασιλειάδης απέκρουσε και ο Μαρκόφσκι που πήρε το ριμπάουντ έκανε το 1-0. Σκορ που συντρόφευσαι το ημίχρονο μέχρι την λήξη του.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο, οι Κρητικοί πίεζαν για την ισοφάριση, ενώ οι γηπεδούχοι είχα το momentum λόγω και του γκολ. Στο 49ο λεπτό ο Ουές έστρωσε στον Παπανικολάου που σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Γκότοβος σωτήρια έβαλε την κόντρα και απομάκρυνε. Η απάντηση από τους Τρικαλινούς ήρθε στο 73ο λεπτό όταν ο Τριανταφυλλάκος δεν κατάφερε να νικήσει τον Βασιλειάδη μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Τα Τρίκαλα κατάφεραν σε ένα ματς το οποίο έδειχνε ότι κυνηγάνε την ισοπαλία να πάρουν μια σημαντική νίκη και να σκαρφαλώσουν και άλλο στη βαθμολογία.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Κατσικογιάννης του Συνδέσμου Ηπείρου, με βοηθούς τους Καμπερίδη από τον Σύνδεσμο Καβάλας και Μωυσιάδη από τον Σύνδεσμο Γρεβενών. 4Ος της αναμέτρησης ο Αγγελάκης του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 89΄ Σισε - 68΄ Ρουσάκης

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μίλος Κόστιτς): Ταϊρης, Πάνος, Ντόσης, Γκότοβος, Ντιαλό, Τσιάρας, Λάσκαρης, Τριανταφυλλάκος, Μαρκόφσκι (77΄ Σισέ), Τσιμίκας, Σμυρλής( 58΄ Γουέρε)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Βασιλειάδης, Ουές, Καραγκούνης, Μαϊκιτς (89΄ Ποζατζίδης), Τσαμούρης, Ρουσσάκης (70΄ Γκατζολάρι), Λάζιτς, Παπουτσογιαννόπουλος (82΄ Κωστίκος), Λουκίνας, Νίλι. Παπανικολάου