19/04/2024
Champions League | Τετάρτη 13 Μαρτίου 2019 - 00:09

Η Σίτι διέσυρε τη Σάλκε με εφτάρα

Η ομάδα του Μάντσεστερ κέρδισε 7-0 τους Γερμανούς και πέρασε πανηγυρικά στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ

Εδώ την είχε κερδίσει με 10 παίκτες στη Γερμανία, στην Αγγλία θα την άφηνε… Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε τη Σάλκε με 7-0 την Τρίτη (12/3) και πέρασε πανηγυρικά στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «πολίτες» είχαν επικρατήσει και με 3-2 στο πρώτο ματς και στον επαναληπτικό επιβεβαίωσαν την συντριπτική διαφορά από τους αντιπάλους τους.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική ανάμεσα στην πρωτοπόρο της Πρέμιερ Λιγκ και την 14η της Μπουντεσλίγκα. Για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα το κρεσέντο των γκολ ξεκίνησε στο 35’ με εύστοχο πέναλτι του Αγκουέρο, που έκανε το 1-0 και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Με το γκολ του Σανέ στο 42’ έκλεισε το ημίχρονο με 3-0 και ο καταιγισμός συνεχίστηκε στο β’ μέρος. Ο Στρέρλινγκ στο 56’ έκανε το 4-0, ο Μπερνάντο Σίλβα στο 71’ το 5-0, ο Φοντέν στο 78’ το 6-0. Το σκορ έκλεισε ο Ζεσούς στο 84’.

Στο τέλος του ματς οι παίκτες της Σάλκε πήγαν στον κόσμο για να ζητήσουν συγνώμη, αλλά οι οπαδοί της ομάδας τους δεν ήθελαν ούτε να πλησιάσουν…

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντανίλο, Λαπόρτ (72΄Ντελφ), Ζιντσένκο, Γκιουντογκάν, Νταβίντ Σιλβα (64΄Φοντέν), Στέρλινγκ Σανέ, Μπερνάντο Σίλβα, Αγκουέρο (64΄Ζεσούς)

ΣΑΛΚΕ (Ντομένικο Τεντέσκο): Φέρμαν, ΜακΚένι (74΄Μεντίλ), Σερντάρ, Μπενταλέμπ, Κονοπλιάνκα, Σταμπουλί, Μπουργκστάλερ (79’ Τόιχερτ), Οτσίπκα, Σανέ, Μπρούμα, Εμπολό (69’ Σκριμπτσκι)