29/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Μαρτίου 2019 - 17:02

Από γκέλα σε γκέλα ο Βόλος

Έμεινε στο 1-1 με τα Τρίκαλα και δίχως νίκη για τέταρτο σερί παιχνίδι * Είχαν και δύο δοκάρια οι πρωτοπόροι της Β' Εθνικής

Η περίοδος ντεφορμαρίσματος συνεχίζεται για τον Βόλο, που περιορίστηκε στο εντός έδρας 1-1 με τα Τρίκαλα στον κυριακάτικο (10/3) αγώνα της 21ης «στροφής» της Β' Εθνικής.

Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος έμειναν χωρίς τη χαρά της νίκης για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική, αν και με 45 βαθμούς διατηρούν το +5 από τον δεύτερο της κατάταξης Απόλλωνα Λάρισας, την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι πήραν πολύτιμο πόντο στη μάχη για τη σωτηρία, όντας 12οι με 22 βαθμούς, όσους έχουν και ο Ηρόδοτος με τον Αήττητο.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Ντόσης στο 2ο λεπτό έπιασε ένα καλό σουτ και ο Πίτκας μπλόκαρε, για να ακολουθήσει μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 7', όταν ο Μάντζης σούταρε, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία και έκανε δεύτερο σουτ ο Ηλιόπουλος, με τους αμυντικούς του ΑΟΤ να απομακρύνουν τον κίνδυνο.

Ένα λεπτό αργότερα ο Καμπαγιέρο σέντραρε και ο αφύλακτος Ντεντάκης με κεφαλιά σημάδεψε το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 15' ο Βόλος είχε νέο δοκάρι, με τον Ντεντάκη να βγάζει τη σέντρα και τον Ηλιόπουλο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Και αφού δεν έγινε το 1-0 έγινε το 0-1 στο 18', όταν από εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου η μπάλα κατέληξε στον Τσιμίκα, που με συρτό σουτ βρήκε δίχτυα.

Η τελευταία καλή στιγμή του α' ημιχρόνου καταγράφηκε στο 31' και ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Ενγκουέμ να σουτάρει από ευνοϊκή θέση και την μπάλα να περνά άουτ.

Οι παίκτες του Κόστιτς βρέθηκαν πολύ κοντά στο 0-2 στο 50', με τον Μαρκόφσκι να βρίσκεται ολομόναχος στην περιοχή και να πλασάρει, για να αποκρούσει ο Πίτκας, με τον Πάνο να σκοράρει στην επαναφορά, ωστόσο υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Πίτκας εξουδετέρωσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα, για να ισοφαρίσει η ομάδα του Φεράντο με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πίτου Γκαρσία στο 68', παράβαση που καταλογίστηκε ένα λεπτό νωρίτερα για ανατροπή του Μάντζη από τον Ταΐρη.

Στο 69' ο Τριανταφυλλάκος έκανε σημαντικό λάθος και ο Ντιαλό την τελευταία στιγμή πρόλαβε να ανακόψει τον Μάντζη, με τις καλές στιγμές να λείπουν από εκεί και πέρα μπροστά από τις δύο εστίες.

Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με τον Βόλο να προβληματίζει και τον ΑΟΤ να φεύγει με σημαντικό βαθμό από δύσκολη έδρα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσοπουλίδης του Συνδέσμου Ξάνθης με βοηθούς τους Διαμαντή και Τερζόπουλο του Συνδέσμου Έβρου.

Κίτρινες: 65' Καμπαγιέρο - 14' Μαρκόφσκι, 48' Λάσκαρης, 53' Πάνος, 60' Σμυρλής, 67' Ταΐρης.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Πίτκας, Ντεντάκης (67' Πίσπας), Kόκας, Γκαλίτσιος, Καμπαγιέρο, Πίτου Γκαρσία, Ενγκουέμ (46' Λούκας Γκαρσία), Πέντα, Κότο (72' Δόρης), Μάντζης, Ηλιόπουλος.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μίλος Κόστιτς): Ταΐρης, Πάνος, Ντόσης, Γκότοβος, Ντιαλό, Τριανταφυλλάκος, Τσιάρας, Λάσκαρης, Τσιμίκας, Σμυρλής (79' Σισέ), Μαρκόφσκι.