28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 3 Μαρτίου 2019 - 19:16

Πήρε αυτό που ήθελε η Λαμία

Οι Φθιώτες έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα του Λεβαδειακού

Αλώβητη και από τη Βοιωτία έφυγε την Κυριακή (3/3) η Λαμία, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Λεβαδειακό για την 23η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Παρά την κούραση από το ματς Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, οι Φθιώτες έδειξαν ξανά τα δόντια τους, πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας και διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας.

Παράλληλα, διεύρυναν το αήττητο σερί τους στα τέσσερα ματς, αποδεικνύοντας ότι βρίσκονται σε μεγάλη φόρμα.

Ο Λεβαδειακός από την άλλη έχασε την ευκαιρία να πάρει νίκη - ανάσα που θα τον κρατούσε για τα καλά «ζωντανό» στη μάχη της παραμονής στα «μεγάλα σαλόνια».

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι το 35' δεν υπήρχε η παραμικρή κλασσική ευκαιρία. Ωστόσο, στο 38' οι Βοιωτοί πήραν... κεφάλι στο σκορ με το τρομερό βολέ του Αντιλέχου. Πάντως, η χαρά τους κράτησε μόλις πέντε λεπτά, καθώς στο 43' ο Πίτι με απευθείας εκτέλεση φάουλ - έχοντας και τη βοήθεια του τείχους - έγραψε το 1-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κάκιστο... Λεβαδειακός και Λαμία ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν, με τις φάσεις να απουσιάζουν δραματικά. Είναι χαρακτηριστικό πως οι μοναδικές καλές στιγμές ήταν δύο σουτ, ένα για κάθε ομάδα. Συγκεκριμένα, στο 54' αυτό του Σκόνδρα πέρασε άουτ ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ρεκβιασβίλι σούταρε πάνω στον Σαράνοφ.

Στα λεπτά που απέμεναν κυριάρχησαν οι μάχες στο κέντρο και τα δυνατά μαρκαρίσματα, με το 1-1 να έρχεται δίκαια.

Διαιτητής ήταν ο Τάσης (Ηπείρου), με βοηθούς τους Σαμοΐλη (Αθηνών) και Μωυσιάδη (Ηπείρου). Τέταρτος ήταν ο Κατσικογιάννης (Ηπείρου).

Κίτρινες: 23' Καραχάλιος, 72' Παντελιάδης, 88' Ιωαννίδης - 37' Πλιάτσικας, 62' Μπαράλες, 76' Σαράνοφ, 83' Μπεχαράνο

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Ντιόγκο (46' Παντελιάδης), Αντιλέχου, Ρεκβιασβίλι, Τσαμπούρης, Κονέ, Ζησόπουλος, Μελέγκ (55' Στανόγεβιτς), Καραχάλιος (81' Ιωαννίδης), Νανγκίς, Μαρκόφσκι.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Μπλάζιτς, Μπερτόλιο (81' Τομάς), Πίτι (89' Καρυπίδης), Μπαράλες (65' Επστάιν), Καραμάνος.