26/04/2024
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ | Κυριακή 18 Αυγούστου 2013 - 23:22

Εύκολα, απλά και Παναθηναϊκά... (video)

Το «τριφύλλι» μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα νικώντας με άνεση 2-0 τον Παναιτωλικό * Άνοιξε λογαριασμό ο Μπεργκ

Χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία, ο Παναθηναϊκός συνδύασε την επιστροφή του στη Λεωφόρο για επίσημο ματς με νίκη. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 2-0 του Παναιτωλικού και έκαναν ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, παρότι δεν έπαιξαν σπουδαία μπάλα. Δεν χρειάστηκε, άλλωστε...

Οι Αγρινιώτες φρόντισαν να «διευκολύνουν» τους παίκτες του Γιάννη Αναστασίου στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου, πρώτα με το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Μπόγιοβιτς αλλά και με την αποβολή του Δάρλα.

Σε γενικές γραμμές, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα και το σημαντικότερο είναι ότι εμφανίστηκε βελτιωμένος στα μετόπισθεν, καθώς η εστία του Καπίνο απειλήθηκε από ελάχιστα έως καθόλου. Βέβαια, και το «τριφύλλι» δεν έβγαλε τις μεγάλες φάσεις, με εξαίρεση αυτή του δεύτερου γκολ, και δημιούργησε κινδύνους κυρίως με μακρινά σουτ.

Από τα αποδυτήρια

Το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο ματς ήταν καλύτερο απ’ ό,τι περίμεναν και οι ίδιοι οι οπαδοί του, οι οποίοι είχαν φροντίσει να δημιουργήσουν... καυτή ατμόσφαιρα στο «σπίτι» τους. Μόλις στο 1ο λεπτό, σε φάουλ του Μπαϊράμι, ο Μπόγιοβιτς «γκρέμισε» τον Κουτρουμπή μέσα στην περιοχή, ο Ζαχαριάδης υπέδειξε σωστά το πέναλτι και ο Νάνο το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν την μπάλα στα πόδια τους, να την κυκλοφορούν καλά, αλλά να φτάνουν μέχρι έξω από την περιοχή του Ράφαελ. Και αυτό γιατί οι Αγρινιώτες μπορεί να βρίσκονταν πίσω στο σκορ, αλλά συνέχιζαν να παίζουν αμυντικά.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός δεν απειλούσε, αλλά δεν απειλούνταν κιόλας, καθώς ακόμα και μετά το 30’, όταν οι φιλοξενούμενοι πήραν παραπάνω μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, δεν δημιούργησαν κάποια ευκαιρία που να ανησυχήσει τον Καπίνο.

Αποβολή και τέλος

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν πάνω-κάτω το ίδιο. Αυτή τη φορά, βέβαια, ο Παναθηναϊκός δεν σκόραρε νωρίς, αλλά τα «καναρίνια» φρόντισαν να κάνουν ακόμη ένα... δώρο. Ο Δάρλας στο 50’ έκανε φάουλ στον Λαγό, ο οποίος έβγαινε τετ α τετ με τον Ράφαελ, είδε απευθείας κόκκινη κάρτα και κάπου εκεί τελείωσε το ματς.

Ο άτολμος Παναιτωλικός, που δεν έδειχνε κάτι ιδιαίτερο όταν έπαιζε 11 εναντίον 11, δεν θα μπορούσε να το κάνει όταν έμεινε και με παίκτη λιγότερο. Έτσι, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για τους γηπεδούχους. Και τα έκανε ευκολότερα ο Μάρκους Μπεργκ. Ο Σουηδός φορ έκανε το επίσημο ντεμπούτο του με τους «πράσινους» μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο στο 60’ και χρειάστηκε λίγα λεπτά για να ανοίξει λογαριασμό.

Στο 65ο λεπτό έστειλε με κοντινό πλασέ την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, εκμεταλλευόμενος τη σέντρα... πάρε-βάλε του Μαρινάκη, ο οποίος για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν από τους καλύτερους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Το υπόλοιπο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «πράσινους» να χορεύουν στο ρυθμό των συνθημάτων των οπαδών τους, οι οποίοι είχαν κάθε λόγο να φύγουν ικανοποιημένοι από το γήπεδο, βλέποντας αυτόν το νέο Παναθηναϊκό.

Διαιτητής του αγώνα ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας) με βοηθούς τους Ευθυμιάδη (Πιερίας) και Καραϊσαρίδη (Πιερίας).

Κίτρινες: 26’ Μαρινάκης, 31’ Κουτρουμπής, 73’ Αμπεΐντ - 2’ Μπόγιοβιτς, 2’ Δάρλας.
Κόκκινη: 50’ Δάρλας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Καπίνο, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ (69’ Τριανταφυλλόπουλος), Μαρινάκης, Νάνο, Μέντες, Λαγός, Αμπεΐντ (84’ Μουζακίτης), Καρέλης (60’ Μπεργκ), Ντίνας, Μπαϊράμι.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Ράφαελ, Κούσας, Μελισσάς, Θεοδωρίδης (57’ Γκόλιας), Πασάς (66’ Μύγας), Γοδόι, Καλογέρης, Γκάλο, Δάρλας, Μπόγιοβιτς, Μπελόν (75’ Παπουτσογιαννόπουλος).