25/04/2024
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Κυριακή 18 Αυγούστου 2013 - 21:13

Πρεμιέρα με… κουλούρια στο «Γεντί Κουλέ» (video)

Στο 0-0 έμειναν ΟΦΗ και Πανιώνιος * Με δέκα από το 84’ οι «κυανέρυθροι»

Μπορεί ο ΟΦΗ να έδειχνε περισσότερο κινητικός από τον Πανιώνιο, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα καθόλη τη διάρκειά του, εντούτοις δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ, απέναντι στους «κυανέρυθρους» που παρατάχθηκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς και δεν κινδύνευσαν.

Ντεμπούτο για τον Γκαλέτι, που πέρασε στο ματς στο 57’, έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους, αλλά τελικά οι προσπάθειές του απέβησαν άκαρπες, αν και ο Πανιώνιος αγωνίστηκε από το 84’ με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Λαμπρόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μπροστά σε ένα σχεδόν γεμάτο «Γεντί Κουλέ», ο ΟΦΗ υποδέχτηκε τον Πανιώνιο στην πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας, με τους γηπεδούχους να αναλαμβάνουν από τα πρώτα κιόλας λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στον αντίποδα, οι παίκτες του Νίκου Παντελή είχαν σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς, έχοντας ως κύριο μέλημά τους να κλείνουν τους διαδρόμους προς την εστία του Γιαννακόπουλου.

Παρά την ανωτερότητα που έδειχνε ο ΟΦΗ, οι Κρητικοί δεν έφταναν με ευκολία στα καρέ των «κυανέρυθρων» και η πρώτη καλή φάση ήρθε από μια επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Μιλιάζες στο 20’, με τον Γιαννακόπουλο να μπλοκάρει. Σωστή ήταν η αντίδραση του δεύτερου και στο σουτ του Νιμανί 2 λεπτά αργότερα, ενώ αποσόβησε το γκολ και στη φάση του 25’, όταν ο Τριποτσέρης έπιασε την κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Φραγκουλάκη.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά, γινόταν φανερή η δυσκολία του ΟΦΗ να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία, ενώ οι Νεοσμυρνιώτες φαίνονταν να περιμένουν την κατάλληλη στιγμή για να «χτυπήσουν» με κάποια αντεπίθεση. Η πρώτη φορά που έκαναν οι παίκτες του Παντελή αισθητή την παρουσία τους επιθετικά ήταν στο 33’, με τον Λαμπρόπουλο να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, φάνηκε πως ουσιαστικά οι γηπεδούχοι είχαν μπλοκαριστεί, με τον Πανιώνιο να μην κινδυνεύει μεν, αλλά να μην μπορεί να γίνει και απειλητικός για την εστία του Δασκαλάκη, με το 0-0 να μένει έως την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε και το ματς φαινόταν να κυλά στα μέτρα του Πανιωνίου, που, χωρίς να απειλείται, κρατούσε με άνεση το μηδέν. Ο Δερμιτζάκης, θέλοντας να ανανεώσει την ομάδα του, έριξε στη μάχη τον Γκαλέτι στο 57’, που έκανε το επίσημο ντεμπούτο του γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους του ΟΦΗ.

Ο Αργεντινός πράγματι έδωσε νέα πνοή στους γηπεδούχους και είχε ένα καλό σουτ στο 69’, που έδιωξε ο Γιαννακόπουλος, ενώ έπειτα από δικό του κόρνερ ο Περογαμβράκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Όσο κυλούσαν τα λεπτά και το ματς έμπαινε στο τελευταίο τέταρτο, το άγχος αυξανόταν στους Κρητικούς, ενώ οι παίκτες του Παντελή έδειχναν να είναι ικανοποιημένοι με το βαθμό της ισοπαλίας.

Ωστόσο, το έργο των «κυανέρυθρων» έγινε ακόμη πιο δύσκολο, όταν στο 84’ ο Λαμπρόπουλος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Η πίεση του ΟΦΗ εντάθηκε, με τον Γκαλέτι να έχει αναδειχτεί σε ηγετική μορφή και να χάνει ακόμη μία ευκαιρία στο 88’, όταν το σουτ που επιχείρησε έδιωξε δύσκολα ο Γιαννακόπουλος.

Τελικά, το 0-0 παρέμεινε, καθώς το γκολ για τον ΟΦΗ δεν ήρθε ούτε στις καθυστερήσεις, όταν λίγο πριν από τη λήξη ο Γκαλέτι (και πάλι) δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Πανιωνίου, αλλά από τη σέντρα του ο Ζε Εντουάρντο έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Κίτρινες: 37' Μητρόπουλος, 40' Κολοβός, 44' Λαμπρόπουλος, 58' Γκαλέτι, 71' Κάλαϊτζιτς, 71' Λάζνικ, 76' Ζε Εντουάρντο, 78' Αραβίδης, 90'+4 Γιαννακόπουλος.

Κόκκινη: 84' Λαμπρόπουλος.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γ. Κύζας με βοηθούς τον Ν. Φαντόπουλο και τον Ι. Κοντίζα.

ΟΦΗ (Παύλος Δερμιτζάκης): Δασκαλάκης, Τριποτσέρης, Κουτσιανικούλης (57' Γκαλέτι), Κάλαϊτζιτς, Ζβασίγια, Περογαμβράκης (83' Όγιος), Μπούρμπος, Φραγκουλάκης (57' Ζε Εντουάρντο), Μακρής, Μιλιάζες, Νιμανί.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Παντελής): Γιαννακόπουλος, Κούρος, Κούρντι, Λαμπρόπουλος, Αυλωνίτης, Μητρόπουλος, Λάζνικ (86' Καλτσάς), Παντίδος, Ντούνης (74' Παναγιωτούδης), Κολοβός, Αραβίδης (90'+1 Μαρουκάκης).