29/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2019 - 00:27

«Παρέλαση» στη Νέα Σμύρνη η Νίκη Λευκάδας

Κέρδισε με 63-53 τον Πανιώνιο και ανέβηκε στην 3η θέση της Α1 μπάσκετ γυναικών

Αποφασισμένη να κάνει το μεγάλο «διπλό» παρουσιάστηκε το Σάββατο (23/2) στη Νέα Σμύρνη η Νίκη Λευκάδα και τα κατάφερε. Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του νησιού κέρδισε τον Πανιώνιο με 63-53 και πλέον φιγουράρει την 3η θέση της βαθμολογίας, μετά από 15 αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενους είχαν τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα και έκλεισαν το ημίχρονο με πέντε πόντους μπροστά (33-38). Ο Πανιώνιος προσπάθησε στο τρίο δεκάλεπτο, μείωσε στους δύο πόντους (47-49), αλλά η νίκη πάτησε το γκάζι στο τέλος και έφτασε σε μια δίκαιη επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 13-18, 33-38, 47-49, 53-63

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ρουμπελάκης): Καλογήρου, Σπαθάρου, Γκριτζά, Μαγκλάρα 3, Στεφανίδου, Γρηγορίου, Μπρουκ 7(1), Θεοδωρομανωλάκη 5, Κόρινεκ 20(1), Τόμπκινς 18(1)

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ε.8, Παπαμιχαήλ 2, Γουόκερ 19,Μπαλτά 10(2), Σμιθ 14(1), Νάιτ 10(2)