19/04/2024
Europa League | Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2019 - 00:13

Μεγάλη πρόκριση μέσα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» για τη Ρεν

Η γαλλική ομάδα επιβλήθηκε με 1-3 της Μπέτις και τσέκαρε το εισιτήριο για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ * Αποκλείστηκε από την Κρασνοντάρ η Λεβερκούζεν * Πέρασαν εύκολα Τσέλσι και Ίντερ

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η Ρεν επικράτησε εκτός έδρας με 1-3 της Μπέτις και προκρίθηκε στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Μετά το 3-3 του πρώτου αγώνα, η γαλλική ομάδα ήθελε μόνο νίκη την Πέμπτη (21/2). Και τα κατάφερε περίφημα καθώς όντας καλύτερη και στα 90 λεπτά την κατέκτησε δίκαια.

Στο μισάωρο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 0-2 χάρις στα γκολ των Μπενσεμπαϊνί (22’) και Ινού (30’) προτού μειώσει σε 1-2 στο 41’ ο Σέλσο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κοκκινόμαυροι» έκαναν σωστή διαχείριση και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλαν και το κερασάκι στην τούρτα με γκολ του Νιανγκ.

Από εκεί και πέρα, η Λεβερκούζεν παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία 1-1 στην Κρασνοντάρ και αποκλείστηκε ενώ Τσέλσι και Ίντερ νίκησαν εύκολα Μάλμε και Ραπίντ Βιέννης και θα δώσουν το «παρών» στην κλήρωση της Παρασκευής (22/2).

ΜΠΕΤΙΣ: Ρόμπλες, Μαντί, Μπαρτρά, Σίντνεϊ, Χοακίν (89’ Έμερσον), Γκουαρδάδο (78’ Λαϊνές), Κανάλες, Καρβάλιο, Λο Σέλσο, Χεσέ (69’ Σέρχιο Λεόν), Λορέν.

ΡΕΝ: Κούμπεκ, Τραορέ, Μεξέ, Ντα Σίλβα, Μπενσεμπαϊνί (77’ Ζεφάν), Γκρενιέ, Μπουριγκό (75’ Ζελίν), Σαρ, Νιανγκ, Μπεν Αρφά, Ινού (84’ Ντελ Καστίγιο).