08/05/2024
Γαλλία | Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2019 - 00:37

Kεφάτη και πεντάσφαιρη η Παρί Σεν Ζερμέν

Σάρωσε 5-1 τη Μονπελιέ σε εξ αναβολής παιχνίδι του γαλλικού πρωταθλήματος * «Κουλούρια» για Μπορντό και Γκινγκάμπ

Σε εξαιρετική κατάσταση βρέθηκε η Παρί Σεν Ζερμέν το βράδυ της Τετάρτης (20/2) και συνέτριψε με 5-1 τη Μονπελιέ σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Στο «Παρκ ντε Πρενς» ο Κουρζαουά άνοιξε το σκορ στο 13', για να ισοφαρίσει στο 31ο λεπτό ο Μογέ.

Το 2-1 ήρθε από τον Ντι Μαρία στο 45'+1, για να ακολουθήσουν το τέρμα του Ενκουνκού στο 73', το αυτογκόλ του Ίλτον στο 78' και το γκολ του Εμπαπέ ένα λεπτό αργότερα.

Έτσι, η ομάδα του Τόμας Τούχελ με 65 βαθμούς είναι στο +15 από τη Λιλ, με ματς λιγότερο μάλιστα, ενώ οι φιλοξενούμενοι μετρούν 38 πόντους στην 6η θέση, μαζί με τη Ρεμς.

Σε άλλη εξ αναβολής αναμέτρηση, της 23ης για την ακρίβεια, η Μπορντό «κόλλησε» στο εντός έδρας 0-0 με την Γκινγκάμπ.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Μπουφόν, Κέρερ (83' Ντιαμπί), Μαρκίνιος, Κιμπέμπ, Κουρζαουά, Βεράτι, Ντάνι Άλβες (77' Νταγκμπά), Ενκινκί, Ντράξλερ, Ντι Μαρία (68' Τσούπο Μοτίνγκ), Εμπαπέ.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Λεκόμτ, Αγκιλάρ, Πέδρο Μέντες (19' Κοζά), Ίλτον, Κονγκρέ, Ογιονγκό, Λε Ταλέκ (81' Λασν), Σκιρί, Μολέ, Λαμπόρντ (74' Σαμπιά), Σκούλετιτς.