18/04/2024
Champions League | Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2019 - 00:01

Την... γλέντησε η Ατλέτικο!

Κυρίαρχοι οι Μαδριλένοι στο β' ημίχρονο κόντρα στη Γιουβέντους, καθαρή νίκη με 2-0 και σαφές προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ

Στην Πριμέρα Ντιβιθιόν βλέπει την πλάτη της Μπαρτσελόνα, το Κύπελλο Ισπανίας το αποχαιρέτησε πρόωρα, αλλά για το Τσάμπιονς Λιγκ φαίνεται πως έχει μεγάλες βλέψεις και το απέδειξε... Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε δίκαια με 2-0 την πολυδιαφημισμένη Γιουβέντους του Κριστιάνο Ρονάλντο το βράδυ της Τετάρτης (20/2) στο «Μετροπολιτάνο», έχοντας ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο για να βρεθεί στους «8» της διοργάνωσης και με μια εμφάνιση στο β' ημίχρονο που αφήνει πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Ως συνήθως καλοί ήταν οι «ροχιμπλάνκος» ανασταλτικά, αξιοποίησαν τη δύναμή τους στα στημένα και ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι φορές που ένιωσαν να απειλούνται από τους πρωταθλητές Ιταλίας.

Πολύ λίγα πράγματα από τον Ρονάλντο, ανύπαρκτοι Μάντζουκιτς και Ντιμπάλα και... σκούρα τα πράγματα για τη «Μεγάλη Κυρία» εν όψει του δεύτερου αγώνα στο Τορίνο.

Ένας αποκλεισμός που αν οριστικοποιηθεί, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα φέρει
στο τέλος της σεζόν και την αποχώρηση του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι από τον πάγκο.

Ελάχιστες φάσεις και το VAR έσωσε τον ρέφερι από γκέλα...

Όπως αναμενόταν, οι δύο ομάδες είχαν ως κύριο μέλημα να διαφυλάξουν τα μετόπισθεν και αυτό είχε ως συνέπεια να προκύψουν ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες στο α' ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, δίχως όμως ο Σέσνι να προβληματιστεί ιδιαίτερα, ενώ ο διαιτητής Τσβάγερ απέφυγε γκέλα μέσω VAR.

Ήταν η φάση του 27ου λεπτού όπου αρχικά ο Γερμανός ρέφερι είδε πέναλτι σε κράτημα του Ντε Σίλιο στον Ντιέγκο Κόστα, αλλά ακόμα και αν υπήρχε παράβαση, που δεν φάνηκε κιόλας να υπάρχει, ήταν εκτός περιοχής.

Το 0-0, λοιπόν, προέκυψε φυσιολογικά κι ενώ οι της Ατλέτικο είχαν ζητήσει πέναλτι και στο ξεκίνημα του αγώνα σε μαρκάρισμα του Ματουιντί στον Γκριεζμάν, δίχως να διαπιστώσει παράβαση ο Τσβάγερ.

Μονόλογος των Μαδριλένων...

Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο μισό, με την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε να... πιάνει από το λαιμό τη Γιουβέντους και να κυριαρχεί.

Ήταν, λοιπόν, πολύ καλύτερη η Ατλέτικο και στο 53' ο Γκριεζμάν είχε δοκάρι, για να βρει δίχτυα ο Μοράτα στο 70', όμως σωστά το γκολ δεν μέτρησε με τη χρήση του VAR, αφού υπήρχε επιθετικό φάουλ στον Κιελίνι.

Οι παίκτες του Μαξ Αλέγκρι δεν έδειξαν, πάντως, να συνέρχονται και τελικά η υπεροχή των Μαδριλένων καρποφόρησε δις σε διάστημα πέντε λεπτών, με τα γκολ να έρχονται από στατικές φάσεις.

Χιμένες στο 78' και Γκοντίν στο 83' «πλήγωσαν» τους Ιταλούς, που βρίσκονται πια με την πλάτη στον τοίχο και πρέπει να κάνουν την υπέρβαση στη ρεβάνς της φάσης των «16» για να προκριθούν στα προημιτελικά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γερμανός Φέλιξ Τσβάγερ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Τόρστεν Σίφνερ και Μάρκο Αχμίλερ.

Κίτρινες: 8' Ντιέγκο Κόστα, 45'+3 Τόμας, 89' Γκριεζμάν - 55' Άλεξ Σάντρο.

ATΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χουανφράν, Φιλίπε Λουίς, Γκοντίν, Χιμένες, Ρόντρι, Τόμας (61' Λεμάρ), Κόκε (67' Κορέα), Σαούλ, Γκριεζμάν, Ντιέγκο Κόστα (58' Μοράτα).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέσνι, Ντε Σίλιο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, Μπεντανκούρ, Ματουιντί (85' Ζοάο Κανσέλο), Πιάνιτς (73' Τσαν), Ντιμπάλα (80' Μπερναρντέσκι), Ρονάλντο, Μάντζουκιτς.