20/04/2024
Βόλεϊ | Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2019 - 19:32

Μέσω… Έβρου στην Κρήτη για το Φάιναλ-4 ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν μέσα στην Αλεξανδρούπολη 3-0 σετ τον Εθνικό και πέρασαν στην τελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το σκορ 3-0 σετ νίκησε την Τετάρτη (20/2) ο Ολυμπιακός τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη και προκρίθηκε στο Φάιναλ-4 του Κυπέλλου, που διεξαχθεί στην Ιεράπετρα στις 20-21 Απριλίου.

Από τον Έβρο στην Κρήτη, λοιπόν, οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι θέλουν το τρόπαιο, το οποίο είχαν χάσει πέρυσι, αλλά απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης τα βρήκαν… σκούρα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί σε όλα τα σετ, αλλά στις λεπτομέρειες φάνηκε το επίπεδο των Πειραιωτών και πανηγύρισαν τη νίκη.

«Ήταν ένα αγώνας που είχαμε τον έλεγχο. Ο αντίπαλος προσπάθησε να μας πιέσει με το σερβίς του αλλά γενικά κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Ελέγξαμε το ρυθμό και με μια ουσιαστική και καλή εμφάνιση πήραμε την πρόκριση για το Final-4 του κυπέλλου που είναι ένας από τους στόχους μας», δήλωσε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, στο olympiacossfp.gr

Τα σετ: 0-3 σε 1:10, 22-25 (22'), 22-25 (25'), 20-25 (23')

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: Στρουγκάρ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Μπενγκολέα 7 (5/18 επ., 2 άσσοι, 50% υπ., 33% αρ.), Γκμίτροβιτς 14 (13/31 επ., 1 μπλοκ), Τουραντζανίν 7 (7/9 επ.),   Στίγγας 8 (5/12επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (6/9 επ., 1 άσσος, 72% υπ., 50% αρ.),Κοντοστάθης -λ (72% υπ., 41% αρ.) /Νικολακάκης, Βλαχόπουλος,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ζουπάνης 17 (14/21 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Πετρέας 8 (4/6 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (8/17 επ., 4 μπλοκ, 4 άσσοι, 43% αυπ., 10% αρ.), Ράουβερντινκ 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ, 59% υπ., 24& αρ.),Στεφάνου (55% υπ., 36% αρ.) / Χριστοφιδέλης, Παπαλεξίου 1 (1/2 επ.,)