20/04/2024
Champions League | Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2019 - 00:00

Ραντεβού στο Μόναχο

Λίβερπουλ και Μπάγερν «κόλλησαν» στο 0-0 στο «Άνφιλντ», αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό της 13ης Μαρτίου

Αλληλοεξουδετερώθηκαν... Χωρίς νικητή και γκολ ολοκληρώθηκε την Τρίτη (19/2) η πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Μπάγερν Μονάχου, για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στο «Άνφιλντ» και πλέον ο επαναληπτικός της 13ης Μαρτίου αποκτά μεγάλο ενδιαφέρον σε ό,τι έχει να κάνει με την υπόθεση πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι «ρεντς» ήταν ελαφρώς καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ωστόσο δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ έστω μία από τις 14 τελικές που δημιούργησαν. Από την άλλη, οι Βαυαροί παρουσιάστηκαν διαβασμένοι στον αγωνιστικό χώρο, περιόρισαν τα ατού των αντιπάλων τους και έφυγαν από την Αγγλία με ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

Μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε ρυθμό, με τους «ρεντς» να έχουν την υπεροχή κάνοντας, πάντως, πολλά λάθη στην άμυνα. Μάλιστα, στο 33' έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν... κεφάλι στο σκορ ωστόσο ο Μανέ αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Όσο περνούσε η ώρα, οι παίκτες του Κλοπ αύξαναν την πίεσή τους όμως οι Βαυαροί ήταν ψύχραιμοι και υπομονετικοί και κράτησαν το μηδέν παθητικό μέχρι την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν «φτωχό» σε ποιότητα σε σχέση με το πρώτο. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που κυκλοφορούσαν τη μπάλα, ωστόσο οι παίκτες του Νίκο Κόβατς λειτουργούσαν υποδειγματικά στο ανασταλτικό κομμάτι, κρατώντας τους μακριά από την εστία του Νόιερ. Είναι χαρακτηριστικό πως οι μοναδικές καλές στιγμές ήταν δύο: Συγκεκριμένα, στο 59' το σουτ του Γκνάμπρι πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 85' ο Νόιερ εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Μανέ.

Στα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι και έτσι το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, Τζιανλούκα Ρόκι.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιουργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ - Αρνολντ, Φαμπίνιο, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Κεϊτά (76' Μίλνερ), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Φιρμίνο (76' Ορίγκι), Μανέ.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Νίκο Κόβατς): Νόιερ, Κίμιχ, Ζίλε, Χούμελς, Αλάμπα, Τιάγκο, Χάβι Μαρτίνεθ, Γκνάμπρι (90+1' Ραφίνια), Ροντρίγκες (88' Ρενάτο Σάντσες), Κομάν (81' Ριμπερί), Λεβαντόφσκι.