25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019 - 17:58

Δεν -Χ-άρηκε ο Αήττητος

Στο 1-1 με τον Ηρόδοτο έμεινε η ομάδα των Σπάτων, χάνοντας και πέναλτι

Δίχως νικητή ολοκληρώθηκε το κυριακάτικο (17/2) ματς του Αήττητου με τον Ηρόδοτο, που έμειναν στο 1-1 για τη 17η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Μία ισοπαλία, βέβαια, που αφήνει ικανοποιημένους τους Κρητικούς, καθώς με 18 βαθμούς παραμένουν στη 12η θέση και το +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αντίθετα, ήταν ένα κακό «Χ» για την ομάδα του Πέτρου Δημητρίου, που με 15 πόντους είναι στη 14η θέση.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Σιαλμάς στο 3' πήρε την πάσα από τον Γκούφα και έκανε το σουτ από καλή θέση, η μπάλα όμως έφυγε άουτ.

Από πλευράς γηπεδούχων ο Ταμπάκης απείλησε στο 14' με κεφαλιά, για να διώξει ο Ξενοδόχοφ, ενώ στο 17' ήταν άστοχη η προσπάθεια του Ηρακλή εντός περιοχής.

Στο 35' ο Γραικός έπιασε μια σέντρα σουτ και πάνω στη γραμμή έδιωξε ο Τσέλιος, με τους Κρητικούς να διαμαρτύρονται πως είχε περάσει η μπάλα και έπρεπε να μετρήσει γκολ.

Στο 49' ο Ρούνεϊ έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός και με σουτ εντός περιοχής αξιοποίησε την πάσα του Σπυρόπουλου.

Στο 67' ο Αήττητος σπατάλησε την πιο μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, με τον Σταματάκη να στέλνει άουτ την μπάλα σε εκτέλεση πέναλτι, παράβαση που καταλογίστηκε σε ανατροπή του Λύρα από τον Αργκιλέσι, και η τιμωρία ήρθε δύο λεπτά αργότερα.

Ο Σιαλμάς, λοιπόν, με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Τσέλιο και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση των Σπάτων.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Περράκης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Νιδριώτη και Νικολάου.

ΑΗΤΤΗΤΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Τσέλιος, Σπυρόπουλος, Κολλαράς, Ηρακλής, Μάγκας (88' Aποστολόπουλος), Λάμπρου, Σταματάκης, Χατζηιωαννίδης, Λύρας (88' Ζαφειράκης), Ρούνεϊ, Ταμπάκης (83' Χάρισον).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Ξενοδόχοφ, Γραικός, Γιαλούσης, Ανδρέου, Παπαγγελής, Αργκιλέσι, Νύκταρης, Μουκίδης (57' Μπαρέττας), Ηλιάδης, Γκούφας (66' Πίντο), Σιαλμάς (80' Κασαπάκης).