23/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019 - 17:27

Η Παναχαϊκή πέρασε νικηφόρα από τη Σπάρτη και συνεχίζει να ονειρεύεται…

Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε με 3-2, χάρη σε δύο γκολ Ελευθεριάδη και πλέον είναι στην 4η θέση της βαθμολογίας *Οι Λάκωνες έμειναν προτελευταίοι και δυσκολεύει η παραμονή τους

Αποφασισμένοι μπήκαν οι παίκτες της Παναχαϊκής την Κυριακή (17/2) στο γήπεδο της Σπάρτης και το έδειξαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη με 3-2 και ονειρεύονται την άνοδο, έπειτα από 17 αγωνιστικές στη Β’ Εθνική.

Αντιθέτως οι γηπεδούχοι, που αντέδρασαν όσο μπορούσαν και έπαιξαν με πάθος, έχουν μείνει στην προτελευταία θέση του πρωταθλήματος και η προσπάθεια παραμονής του δυσκολεύει επικίνδυνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, ήταν ο συνήθης… ύποπτος, Ελευθεριάδης, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ (57’ και 67΄με πέναλτι) και σε εκείνο το σημείο η Παναχαϊκή είχε πάρει σκορ ασφαλείας (3-1). Κι όμως στο α’ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν άκρως ανταγωνιστικό, παρότι οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (1-0) μόλις στο 2ο λεπτό με τον Σωτηράκο, που πήρε το… ριμπάουντ από διώξιμο του Πάντου. Στο 10’ Η Σπάρτη ισοφάρισε 1-1 με τον Γκαλβάο, έπειτα από μια υποδειγματική αντεπίθεση και μπαλιά του Καινούριου.

Ωστόσο, μετά… μίλησε ο Ελευθεριάδης, αρχικά με σουτ και εν συνεχεία εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Αργυρόπουλος. Η Σπάρτη προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το 3-2 από τον Ζαχαριουδάκη ήρθε στο 88’ και δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το φινάλε.

Η Παναχαϊκή, πλέον, είναι στην 4η θέση με 28 βαθμούς, δηλαδή 2 πίσω από την Κέρκυρα και 5 από τον δεύτερο Απόλλωνα Λάρισας. Η Σπάρτη είναι 15η και έχει μόλις 14 βαθμούς.

Διαιτητής ήταν ο Δραγάτης (Αν. Αττικής) και βοηθοί του οι Γουρνιάς (Αν. Αττικής), Πήττας (Ηλείας)

Κίτρινες: 42΄Φουρλάνος

ΣΠΑΡΤΗ (Μ. Σατσιάς): Πάντος, Καλούσης, Φραγκούλης, Κολτσίδας, Βαλμάς, Λώλος, Παυλής, Αρώνης, Νάτσης, Γκαλβάο, Καινούργιος

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σ. Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Λουμπαρδέας, Αργυρόπουλος, Φουρλάνος, Μαυριάς, Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος, Μπαστακός