20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019 - 17:06

Έκανε την ολική επαναφορά ο Απόλλων Λάρισας!

Ο Αιγινιακός προηγήθηκε 0-2, αλλά με αντεπίθεση στο β' ημίχρονο οι Θεσσαλοί νίκησαν 3-2

Αρνήθηκε να παραδοθεί και πήρε σπουδαίο τρίποντο... Ο Απόλλων Λάρισας επικράτησε με 3-2 του Αιγινιακού στην κυριακάτικη (17/2) αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής, φτάνοντας σε μια μεγάλη ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο α' ημίχρονο.

Με 33 βαθμούς, λοιπόν, η ομάδα του Αριάν Μπελά παραμένει στο -11 από τον πρωτοπόρο Βόλο, ενώ το συγκρότημα της Πιερίας με 10 πόντους διατηρείται στο... βυθό της κατάταξης.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, η πρώτη σχετικά καλή στιγμή καταγράφηκε στο 27' και ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον Παπαδόπουλο να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα να περνά άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος σέντραρε από δεξιά και ο Σοφιάνης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, με τους παίκτες του Τζεμ Καρατζά να παίρνουν για τα καλά τα πάνω τους και να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες με τους Βλαχομήτρο στο 34' και Γιαλαμούδη στο 41', καθώς αμφότεροι σούταραν από πλεονεκτική θέση, αλλά αστόχησαν.

Στο 44', πάντως, ο Βλαχομήτρος δεν λάθεψε και νίκησε τον Μαντζάρη στο τετ α τετ για το 0-2, με τον Απόλλωνα να μειώνει στο 47', όταν ο Χατζής ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, παράβαση που καταλογίστηκε για χέρι του Παπαδόπουλου εντός περιοχής.

Στο 51' ήρθε και η ισοφάριση με κοντινή προβολή του Κοντοέ ύστερα από γύρισμα του Καμπέρη, με την ολική ανατροπή να έρχεται στο 61' και ο Χατζής ήταν και πάλι αυτός που σκόραρε βρίσκοντας δίχτυα με προβολή σε κενή εστία ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μπραμπίγια και κεφαλιά του Κοντοέ.

Ο Αιγινιακός προσπάθησε να συνέλθει και στο 70' ο Μαντζάρης εξουδετέρωσε το σουτ του Πολύζου, αλλά πέραν τούτου ουδέν και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη σπουδαία, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, νίκη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ματσούκας του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας με βοηθούς τον Αϊναλή του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Χατζημανώλη του Συνδέσμου Δωδεκανήσου.

Κίτρινες: 86' Καμπέρης - 47' Παπαδόπουλος, 81' Τοπαλίδης, 85' Βελκόσκι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριάν Μπελά): Μαντζάρης, Καμπέρης, Σκούπρα, Σουλιώτης (17' λ. τρ. Κοντοές), Καρατάσιος, Χατζής, Μπιμάι (46' Γαρυφαλλόπουλος), Μπραμπίγια, Τασιούλης (77' Βαγενάς) Λίταινας, Γκουντρουμπής.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Τζεμ Καρατζά): Καραγκιόζης, Προσκυνητόπουλος (56' Σ. Ορφανίδης), Γιαλαμούδης, Στάνιτς, Ζήσης, Βελκόσκι, Σοφιάνης (76' Έππας), Πολύζος, Τσολακίδης, Παπαδόπουλος, Βλαχομήτρος (46' Πιαστόπουλος).