24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019 - 17:20

Ήττα πισωγύρισμα για τον ΑΟΤ

Ο Απόλλων Πόντου τον νίκησε με 0-1 * Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι Θεσσαλοί

Δεν κατάφερε ο ΑΟΤ να πάρει την Κυριακή (17/2) τη νίκη που τόσο πολύ ήθελε απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 0-1 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής.

Ένα αποτέλεσμα που έβαλε τους Θεσσαλούς στην πρίζα καθώς μετά το 1-1 του Ηρόδοτου στα Σπάτα υποχώρησαν στη δέκατη τρίτη θέση που οδηγεί στον υποβιβασμό. Πρόκειται ουσιαστικά για μία ήττα πισωγύρισμα, καθώς πήγε στράφι το σπουδαίο διπλό επί της Δόξας Δράμας.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι ναι μεν διατηρήθηκαν στην έκτη θέση αλλά μείωσαν τη διαφορά από την τρίτη θέση στο -3.

Ο ΑΟΤ, στον πάγκο των οποίων έκανε ντεμπούτο ο Μίλος Κόστιτς, ήταν πιο ορεξάτος στο πρώτο τέταρτο, με τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν και να έχουν τρεις καλές φάσεις για να σκοράρουν με Μπρίτο (26') και Ολαϊτάν (28', 29').

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κακό σε ποιότητα και πολύ φτωχό σε ευκαιρίες. Ωστόσο, στην πιο αξιόλογη στιγμή οι Πόντιοι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα με κεφαλιά του Αμαραντίδη έπειτα από φάουλ του Πουρτουλίδη. Στα λεπτά που απέμεναν, οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν να ισοφαρίσουν ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη με σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και να φύγουν από τα Τρίκαλα με τους τρεις βαθμούς.

Διαιτητής ήταν ο Μπαϊλής (Πρέβεζας), με βοηθούς τους Σκορδίλη (Κέρκυρας) και Καλύβα (Φθιώτιδας). Τέταρτος ήταν ο Πολυχρόνης (Πιερίας).

Κίτρινες: 25' Γουέρε, 35' Ντιαλό, 50', 85' Άντρονικ – 52' Μπρίτο, 54' Πορτουλίδης

Κόκκινες: 85' Άντρονικ

ΑΟΤ (Μίλος Κόστιτς): Ταΐρης, Πάνος, Ντόσης, Ντιαλό, Γκότοβος, Άντρονικ, Τριανταφυλλάκος, Συμελίδης (20' Καπός), Μαρκόφσκι, Γουέρε (78' Γκουγκούδης), Σισέ (60' Υψηλός).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Πάτας, Βλάχος, Καλαϊτζίδης (89' Μπάμπης), Πουρτουλίδης (82' Καλογέρης), Σουντουρά (84' Κυβελίδης), Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν.