25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019 - 17:34

Επιτέλους νίκη για τον Πλατανιά

Οι Χανιώτες επικράτησαν 2-0 της Α.Ε. Καραϊσκάκης εντός έδρας και επέστρεψαν στα «τρίποντα» έπειτα από πάνω από έναν μήνα * Δοκάρι για τους φιλοξενούμενους

Άργησε να πάρει μπρος, αλλά τα κατάφερε. Ο Πλατανιάς επέστρεψε την Κυριακή (17/2) στις νίκες έπειτα από πάνω από έναν μήνα, επικρατώντας 2-0 της Α.Ε. Καραϊσκάκης εντός έδρας, χάρη στην πολύ καλή του εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Η είσοδος του Λουκίνα άλλαξε τα δεδομένα, καθώς στην πρώτη του επαφή με την μπάλα «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του, με τον Καραγκούνη να «σφραγίζει» τη νίκη.

Οι Αρτινοί μπήκαν πιο δυνατά και μόλις στο 3ο λεπτό είχαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αλλά η μπάλα στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ψιάνου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι Χανιώτες «συνήλθαν» και απείλησαν δις στο 21ο λεπτό, όταν ο Νίλι έκανε τη σέντρα – σουτ, ο Σταφανάκος απέκρουσε δύσκολα και στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Καραγκούνη που από πολύ καλή θέση αστόχησε.

Ο Βουκμίροβιτς απείλησε δύο λεπτά αργότερα για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Βασιλειάδης τον νίκησε στο τετ-α-τετ, ενώ ο Παπανικολάου είδε την κεφαλιά του στο 31' να περνά άουτ, με τον Πλατανιά να συνεχίζει να πιέζει.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνουμ στο 44' ο Μιγκέλ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν βρέθηκε μόνος απέναντι στον Στεφανάκο, αλλά εκείνος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι για τη νίκη και δικαιώθηκαν. Ο Στεφανάκος απέκρουσε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Μποσέτ στο 56΄, αλλά στο 63', ένα λεπτό αφότου είχε μπει ως αλλαγή στο ματς, ο Λουκίνας πλάσαρε εύστοχα έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Ουές για το 1-0.

Οι Αρτινοί απείλησαν με τον Γυφτοκώστα στο 68', αλλά ο Βασιλειάδης ήταν σε ετοιμότητα, ,ε τον Καραγκούνη να «απαντά» ένα λεπτό αργότερα, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ, όπως και αυτό του Μιγκέλ στο 71'.

Στο 75' ο Νίλι έβγαλε την πάσα στον Καραγκούνη και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0.

Η Α.Ε. Καραϊσκάκης προσπάθησε για κάτι καλύτερο στο φινάλε και είχε καλή στιγμή στο 78', με τον Μπαντέ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, με το 2-0 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας), με βοηθούς τους Δημήτρη Βεργέτη (Αρκαδίας) και Δημήτρη Κύριο (Αρκαδίας), ενώ 4ος ήταν ο Κωνσταντίνος Κατοικος (Αθηνών).

Κίτρινες: 35' Μποσέτι, 88' Τσακμάκης – 37' Τζιώρας, 75' Γυφτοκώστας, 82' Ψιάνος

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Βασιλειάδης, Ουές, Ρουσσάκης, Στ. Ποζατζίδης (62’ Λουκίνας), Κόρτσταμ (34’ λ.τ. Πουρζιτίδης), Μάικιτς, Μποσέτι, Παπανικολάου, Καραγκούνης, Νίλι, Μιγκέλ (87’ Τσακμάκης).

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Στεφανάκος, Παπανίκου, Παναγιώτου, Ροντρίγκεθ, Καπίας (63’ Γυφτοκώστας), Παντίδος, Ψιάνος, Μασούρας, Βουκμίροβιτς, Τζιώρας, Μπαντέ (86’ Ματθαίου).