09/05/2024
Ιταλία | Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019 - 15:40

Η Σπαλ... θύμωσε τη Φιορεντίνα

Έκανε το... λάθος να προηγηθεί και τελικά οι «βιόλα» πήραν την εκτός έδρας νίκη με 4-1

Έχει πάρει φόρα και σκέφτεται... ευρωπαϊκά η Φιορεντίνα. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Σπαλ εκτός έδρας την Κυριακή (17/2), τελικά έκανε την ολική ανατροπή και πήρε επιβλητική νίκη με 4-1.

Ο Πετάνια άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό, αλλά ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Φερνάντες ισοφάρισε.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Βαλότι, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR και ταυτόχρονα καταλογίστηκε πέναλτι για τους «βιόλα» που εκτέλεσε εύστοχα ο Βερετούτ στο 79'.

Η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους που έκαναν ένα λεπτό αργότερα το 3-1 με τον Σιμεόνε, με τον Ζέρσον να διαμορφώνει στο 88' το τελικό 4-1.

ΣΠΑΛ: Βιβιάνο, Τσιόνεκ, Φελίπε (86' Φλοκάρι), Μπονιφάτσι, Λαζάρι (12' Μούργκια), Βαλότι, Βαλντιφιόρι (46' Σκιαταρέλα), Κούρτιτς, Φάρες, Αντενούτσι, Πετάνια.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Μαρκ Λαφόντ, Σετσερίνι (46' Λαουρίνι), Μιλένκοβιτς, Χούγκο, Μπιράγκι, Μπενάσι (72' Σιμεόνε), Φερνάντες (82' Νταμπό), Βερετούτ, Κιέζα, Ζέρσον, Μουριέλ.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

Παρασκευή (15/2)

Γιουβέντους - Φροζινόνε 3-0 (6' Ντιμπάλα, 17' Μπονούτσι, 63' Ρονάλντο

Σάββατο (16/2)

Κάλιαρι - Πάρμα 2-1 (66' 85' Παβολέτι - 40' Κούκα)

* Στο 90' αποβλήθηκε ο Ζοάο Πέδρο για την Κάλιαρι

Αταλάντα - Μίλαν 1-3 (33' Φρόιλερ - 45'+1, 61' Πιάτεκ, 55' Τσαλχάνογλου)

Κυριακή (17/2)

Σπαλ - Φιορεντίνα 1-4 (36' Πετάνια - 44' Φερνάντες, 79' πέν. Βερετούτ, 80' Σιμεόνε, 88' Ζέρσον)