29/03/2024
Champions League | Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου 2019 - 00:14

«Τρίμπαλο» η Τότεναμ και φουλ για τους «8»

Καταιγιστικά στο β’ ημίχρονο τα «σπιρούνια» διέλυσαν με 3-0 τη Ντόρτμουντ

Τίποτα δεν προμήνυε το α’ ημίχρονο στο Λονδίνο για το τι θα συμβεί στο δεύτερο 45λεπτο… Η Τότεναμ ήταν καταιγιστική σε αυτό το διάστημα, έριξε την Μπορούσια Ντόρτμουντ στα σχοινιά, της έβαλε 3 γκολ, δεν δέχθηκε ούτε φάση και είναι με ένα πόδι στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ. Το 3-0 της Τετάρτης (13/2) δίνει σαφές προβάδισμα στα «σπιρούνια», που έπαιξαν χωρίς τον κορυφαίο τους σκόρερ, Κέιν, αλλά και τον Άλι, όμως αυτό δεν τους πτόησε.

Με ηγέτη έναν καταπληκτικό Σον, που άνοιξε το σκορ στο 47’ και δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Βερτόνγκεν στο 83’ και την «χρυσή» αλλαγή Γιορέντε στο 86’, η Τότεναμ θα πάει με άνεση στον επαναληπτικό της Γερμανίας για να διαφυλάξει το σκορ απέναντι στους πρωτοπόρους της Μπουντεσλίγκα.

Κι όμως, η Ντόρτμουντ είχε μπει καλά στο ματς και έδειχνε να το ελέγχει στο α’ ημίχρονο, όμως όταν ο Σον πάτησε το… γκάζι, η ομάδα του δεν φρενάρισε ούτε μια στιγμή.

Tότεναμ: Γιορίς, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Φόιτ, Βερτόνγκεν, Γουίνκς, Σισοκό (90' Γουανιάμα), Ερικσεν, Λούκας (84' Γιορέντε), Σον (90' Λαμέλα)

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Χακίμι, Ζαγκαντού (77' Σμέλτσερ), Τοπράκ, Ντιαλό, Βίτσελ, Νταούντ, Ντιλέινι, Σάντσο (88' Γκερέιρο), Γκέτσε, Πούλισιτς (88' Πούλισιτς)