25/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2019 - 19:28

Έκανε χαρακίρι η Ντόρτμουντ

Η Χόφενχαϊμ κατάφερε να ισοφαρίσει το εις βάρος της 3-0 σε 3-3 και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας

Δεν ήταν καλό το απόγευμα για την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ που δεν κατάφερε, ενώ προηγούταν με 3-0 επί της Χόφενχαϊμ το Σάββατο (9/2) για την 21η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκας να νικήσει, μένοντας τελικά στο ισόπαλο 3-3.

Οι Βεστφαλοί μπήκαν πολύ δυναμικά και σε διάστημα 11 λεπτών ο Σάντσο στο 32ο και ο Γκέτσε στο 43ο λεπτό διαμόρφωσαν το 2-0 και έβαλαν γερές βάσεις για μια εύκολη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν με τον Γκερέιρο να πετυχαίνει και 3ο τέρμα στο 66ο λεπτό.

Η χαρά όμως σβήστηκε από τα πρόσωπα τους καθώς η Χόφενχαϊμ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Στο 76ο λεπτό ξεκίνησε η αντεπίθεση με τον Μπελφοντίλ να κάνει το 3-1, τον Καντεράμπεκ στο 83ο λεπτό το 3-2, με την τελική μαχαιριά να έρχεται πάλι από τον Μπελφοντίλ στο 87ο λεπτό όπου και διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Βαθμολογικά η Ντόρτμουντ δεν έχασε την πρωτιά καθώς είναι πρώτη με 50 βαθμούς αλλά έδωσε την δυνατότητα στην Μπάγερν να την μειώσει μέχρι και στους 5. Από την άλλη η Χόφενχάϊμ είναι 9η με 30 βαθμούς.

Τα άλλα παιχνίδια αυτής της αγωνιστικής έληξαν με νίκη για το Ανόβερο επί της Νυρεμβέργης με 2-0, η Χέρτα Βερολίνου επικράτησε με 0-3 της Γκλάντμπαχ, ενώ Λειψία και Άιντραχτ Φρανκφούρτης έμειναν στο 0-0 και Φράιμπουργκ και Βόλφσμπουργκ στο 3-3.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Παρασκευή (8/2)

Μάιντς - Λεβερκούζεν 1-5 (9' Κουάισον - 5' Βέντελ, 19' Χάβερτζ, 30', 64' Μπραντ, 43' Μπελαραμπί)

Σάββατο (9/2)

Ντόρτμουντ - Χόφενχαϊμ 3-3 (32΄ Σάντσο, 43΄ Γκέτσε, 66΄ Γκερέιρο - 75΄,87΄ Μπελφοντίλ, 83΄ Καντεραμπεκ )

Γκλάντμπαχ - Χέρτα 0-3 (30΄ Καλού, 56΄ Ντούντα, 76΄ Σέλκε)

Ανόβερο - Νυρεμβέργη 2-0 (45'+5, 77΄ Μίλερ)

* Στο 11' αποβλήθηκε ο Ράιν για τη Νυρεμβέργη

Λειψία - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-0

Φράιμπουργκ - Βόλφσμπουργκ 3-3 (37' Γκριφό, 70' Πέτερσεν, 87' Βάλντσμιτ - 11' Ρουσιγιόν, 63' πεν. Βέρχορστ, 74' Στέφεν)