29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2019 - 21:56

Με το… έτσι θέλω του Σιδηρόπουλου πήρε «διπλό» στο Περιστέρι η ΑΕΚ!

Με πέναλτι-εφεύρεση του διεθνή (!) διαιτητή η Ένωση νίκησε 0-1 τον Ατρόμητο, που δικαιούται να μιλά για «σφαγή» * Έκλεισε τα μάτια σε χέρι του Χουλτ ο ρέφερι * Με δέκα τελείωσαν το ματς οι «κιτρινόμαυροι»

Ζει και... βασιλεύει η «εγκληματική οργάνωση» στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Τόπος... εγκλήματος Περιστέρι, ημερομηνία βράδυ Πέμπτης 7 Φεβρουαρίου 2019, θύμα Ατρόμητος και «εκτελεστής» του ο ρέφερι Τάσος Σιδηρόπουλος! Ο Ροδίτης διαιτητής αλλοίωσε το αποτέλεσμα και με το... έτσι θέλω χάρισε τη νίκη στην ΑΕΚ με 0-1 στο πρώτο ματς των δύο ομάδων στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Σιδηρόπουλος τα έκανε μαντάρα, έδωσε ένα πέναλτι-φάντασμα στην Ένωση, από το οποίο προήλθε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, ενώ έκλεισε τα μάτια σε άλλο υπέρ των Περιστεριωτών! Δυο καθοριστικά λάθη, που λογίζονται ως «σφαγή» για τους «κυανόλευκους» χωρίς... αναισθητικό.

Στην πρώτη περίπτωση αγνόησε απόκρουση με το χέρι του Χουλτ στο 28’ και αντιθέτως έδωσε πεναλτι σε φάουλ εκτός περιοχής (τουλάχιστον μισό μέτρο προ της γραμμής - δείτε τη ΦΩΤΟ) πάνω στον Αλμπάνη από τον Καρασαλίδη στο 83’! Απίστευτα πράγματα, αλλά δυστυχώς αληθινά, που πάνε πίσω το ποδόσφαιρο και προσβάλουν τη νοημοσύνη των φιλάθλων με προκλητικό τρόπο!

Όλα αυτά σε ένα ματς κακό, με μέτριο τον Ατρόμητο, που η ΑΕΚ δεν άξιζε σε καμία περίπτωση να κερδίσει ώστε να έχει πλέον σαφές προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά εν όψει της ρεβάνς του ΟΑΚΑ. Σιδηρόπουλου θέλοντος όμως η ΑΕΚ πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη με καταφανέστατη αδικία εις βάρος του Ατρόμητου.

Βέβαια ο αγώνας είχε και άλλες ιδιαιτερότητες όπως ότι υπήρξε 20λεπτη διακοπή λόγω προβλήματος των πυλώνων στο 55’ με συνέπεια να υπάρξουν 24 συνολικά λεπτά καθυστερήσεων!

Για την ιστορία το πέναλτι-εφεύρεση του κατά τα... άλλα διεθνή ρέφερι μετέτρεψε σε γκολ στο 87’ ο Πόνσε, ενώ λίγο δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης του σκόρερ της...

Διαιτητής ήταν ο Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), με βοηθούς τους Κωσταρά (Αιτωλοακαρνανίας) και Δημητριάδη (Μακεδονίας). Τέταρτος ήταν ο Φωτιάς (Πέλλας).

Κίτρινες: 33’ Μπουσούλατζιτς, 86’ Καρασαλίδης - 9’ Μπακάκης, 33’, 89’  Πόνσε

Κόκκινες: 89’ Πόνσε (δεύτερη κίτρινη)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Μπρούνο, Κορτ (90+1’ Μάντσον), Μπουσούλατζιτς, Μανούσος (77’ Ενσικουλού), Ουάρντα, Κωτσόπουλος (78’ Κωτσόπουλος).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι (λ.τρ. 10’ Τσόσιτς), Άλεφ, Σιμόες, Λιβάγια (90+23’ Κλωναρίδης), Γκάλο, Μπογέ (81’ Αλμπάνης), Πόνσε.