25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2019 - 21:30

Γλίτωσε το αήττητο με προστασία και στο ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ

Στο 1-1 το ντέρμπι των «Δικεφάλων» * Πίεσε ανορθόδοξα η ΑΕΚ, κράτησαν οι «ασπρόμαυροι» * Δεν δόθηκε πέναλτι στην Ένωση * Με 10 από το 32' οι Θεσσαλονικείς

Συνεχίζει χωρίς ήττα... Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το κυριακάτικο (3/2) ντέρμπι του ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ να αναδεικνύονται ισόπαλοι 1-1 για τη 19η αγωνιστική και τους Θεσσαλονικείς να μετρούν πλέον 51 βαθμούς στην κορυφή έναντι 45 του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, λοιπόν, παραμένει αήττητη, μειώθηκε όμως στους 6 η διαφορά από τους «ερυθρόλευκους» μία εβδομάδα πριν το μεταξύ τους ραντεβού στην Τούμπα και υπάρχει νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Οι «ασπρόμαυροι», βέβαια, εξακολουθούν να έχουν τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του τίτλου, αλλά κάθε χαμένος βαθμός έχει τη σημασία του κι ενώ η Ένωση έχει κάθε λόγο να φωνάζει για τη διαιτησία, καθώς ο Δανός Τίγκααρντ δεν είδε το καθαρό χέρι του Σάκχοφ στο 21', φάση που υπήρχε πέναλτι και αποβολή του Ουκρανού μέσου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο ΠΑΟΚ, πάντως, έμεινε ορθά με 10 παίκτες από το 32' ύστερα από την αποβολή του Ζαμπά, είχε ωστόσο πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία και άντεξε στην πίεση που άσκησαν στο β' ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι».

Κρέσπο, Βαρέλα και Μαουρίσιο οι κορυφαίοι του «Δικεφάλου του Βορρά», ο Λιβάγια ήταν ο πιο δραστήριος από πλευράς πρωταθλητών, συνεπής στο ραντεβού με το γκολ ο Πόνσε, θετικός ο Γκάλο.

Δεν αναπτυσσόταν σωστά η ΑΕΚ, κράτησε ο ΠΑΟΚ...

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ο Πασχαλάκης έκανε σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Λιβάγια στο 5', αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Μαουρίσιο εκμεταλλεύθηκε την αμυντική ολιγωρία των γηπεδούχων σε στημένη φάση και ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα.

Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη έμοιαζαν σοκαρισμένοι από το γκολ που δέχθηκαν, δεν αναπτύσσονταν ορθολογικά και αυτό συνέχισε να συμβαίνει ακόμη και μετά το αριθμητικό μειονέκτημα των Θεσσαλονικέων.

Και στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι ναι μεν πίεζαν, ωστόσο οι συνεχείς σέντρες ήταν... βούτυρο στο ψωμί των Κρέσπο και Βαρέλα, με τους «ασπρόμαυρους», πάντως, να οπισθοχωρούν πάρα πολύ μετά το 65'.

Εντέλει, ο Λιβάγια στο 74' έκανε μια πραγματικά πολύ ωραία σέντρα, έξοχη ήταν και η κεφαλιά του Πόνσε και η ΑΕΚ ισοφάρισε.

Το παιχνίδι ήταν πια επιθετικός μονόλογος των πρωταθλητών, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκαν άλλη πραγματική ευκαιρία για να φτάσουν στην ανατροπή.

Μοιραία, προέκυψε το «Χ», αν και βέβαια θα ήταν σίγουρα αλλιώς η εξέλιξη του αγώνα αν είχε δοθεί το πέναλτι στη φάση του χεριού του Σάκχοφ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δανός Μίκαελ Τίγκααρντ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ντένις Φόλενμπεργκ Ράσμουσεν και Νιλς Χογκ.

Κίτρινες: 46' Κρίστιτσιτς, 89' Κλωναρίδης, 90'+2 Μπογέ - 18' Σάκχοφ, 21' Ζαμπά, 32' Βιεϊρίνια, 40' Πασχαλάκης.

Κόκκινες: 32' Ζαμπά.

AEK(Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (46' Κρίστιτσιτς), Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Γκάλο, Άλεφ (60' Μπογέ), Μπακασέτας (87' Κλωναρίδης), Μάνταλος, Χουλτ, Λιβάγια, Πόνσε.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μαουρίσιο, Σάκχοφ (64' Μίσιτς), Ζαμπά, Ελ Καντουρί (84' Πέλκας), Μπίσεσβαρ (59' Λημνιός), Ακπόμ.