29/03/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2019 - 18:37

Νίκη… οξυγόνο για την Κύμη

Η ομάδα της Χαλκίδας κέρδισε τον Κολοσσό με 91-86 και πήρε βαθμολογική ανάσα, με τον Ουάσινγκτον να τα βάζει από… παντού

Στοπ στο αρνητικό σερί των τριών ηττών έβαλε η Κύμη και πήρε μια νίκη… οξυγόνο παραμονής στην Α1, καθώς το Σάββατο (2/2) επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 91-86 για τη 16η αγωνιστική.

Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού έδειξε χαρακτήρα σε ένα ματς που αν το έχανε θα… χανόταν και είχε έναν καταπληκτικό Ουάσινγκτον, ο οποίος με 25 πόντους και ρεσιτάλ ευστοχίας την οδήγησε στη νίκη.

Κι όμως το ξεκίνημα της Κύμης δεν ήταν καλό στην αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 27-24, όμως ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 49-41.

Στα άλλα δύο δεκάλεπτα έγινε μάχη πόντο με πόντο, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι και επικράτησαν με 91-86. Το μόνο αρνητικό για την Κύμη και θετικό για τον Κολοσσό είναι ότι η ομάδα της Ρόδου κράτησε την διαφορά των 7 πόντων, που είχε κερδίσει στο ματς του α’ γύρου (97-90).

Έτσι η Κύμη έφτασε το ρεκόρ της στο 4-12 και ατενίζει με αισιοδοξία το μέλλον της στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 49-41, 70-64, 91-86

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 11, Σαγκς 15 (1), Ουάσινγκτον 25 (5/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Λιούις 19 (1/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Γουίλιαμς 2, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Μαραγκός 5, Μητσιμπόνας, Καρινιάουσκας 14.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 14 (10 ριμπάουντ), Δημάκος 14 (1), Ντιγκς 3 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράουνινγκ 22 (8/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Πίνκστον 18 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Γεωργάκης 4, Γεωργαλλής, Τσούπκοβιτς 2, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Κάρτερ 9 (1), Λι.