29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2019 - 22:28

Λαμία ολέ, πέταξε ξανά τον Παναθηναϊκό εκτός Κυπέλλου!

Έγραψαν ιστορία οι Φθιώτες, προκρίθηκαν στους «8» και απέκλεισαν για δεύτερη σερί χρονιά τους «πράσινους» * Συγκλονιστικό ματς στο ΟΑΚΑ, που κρίθηκε τα πέναλτι, 2-4 οι «κυανόλευκοι» μετά το 1-0 υπέρ του «τριφυλλιού» σε 90λεπτο και παράταση

Πάει και τελείωσε και δεν χωράει παραμικρής αμφισβήτησης πλέον: Ο καλύτερος... πελάτης της Λαμίας είναι ο Παναθηναϊκός! Το βράδυ της Πέμπτης 24ης Ιανουαρίου 2019 είναι ιστορικό για τους Φθιώτες. Οι «κυανόλευκοι» του Μάκη Χάβου πήραν συγκλονιστική πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας με 2-4 των «πράσινων» στα πέναλτι μέσα στο ΟΑΚΑ.

Έτσι, η Λαμία για δεύτερη συνεχόμενη χρόνια (μετά την περσινή αντίστοιχη επιτυχία με Μπάμπη Τεννέ τότε στον πάγκο της) πετάει έξω από το θεσμό το «τριφύλλι» στη φάση των «16».

Ένα έπος για τους Φθιώτες, που κατέβηκαν με... μισή ομάδα στην Αθήνα (ο Χάβος κράτησε βασικά στελέχη εκτός για να τους έχει στο πρωτάθλημα), αλλά τα κατάφεραν! Και να φανταστεί κανείς το εξής: Ότι η Λαμία κέρδισε προ ολίγων ημερών, ενδιάμεσα των δύο αγώνων Κυπέλλου και στη Σούπερ Λίγκα τον ΠΑΟ μέσα στο «σπίτι» της!

Κακός δαίμονας το λιγότερο δηλαδή οι «κυανόλευκοι» για τους «πράσινους», που το μόνο, που μπόρεσαν να κάνουν ήταν να ισοφαρίσουν στο 90λεπτο την ήττα στο πρώτο ματς με 1-0.

Σε γενικές γραμμές ο αγώνας ως προς τις ευκαιρίες ήταν ισορροπημένος. Στο πρώτο ημίχρονο η Λαμία στάθηκε πολύ καλά παίζοντας κυρίως με αντεπιθέσεις, με το «τριφύλλι» να είναι φλύαρο και να μη μπορεί να απειλήσει. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τη μεγάλη ευκαιρία με τον Καραμάνο στο 15’.

Στο β’ μέρος ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε και στο 83’ πέτυχε το 1-0 με τον Εμμανουηλίδη. Στα λεπτά που απέμεναν πίεσαν για το δεύτερο γκολ αλλά η ομάδα του Χάβου άντεξε στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί το παιχνίδι έγινε γκραν κινιόλ με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Η Λαμία είχε δύο μεγάλες στιγμές για να ισοφαρίσει και να τελειώσει την πρόκριση, με τον Επστάιν στο 94’ και το δοκάρι του Ρόμανιτς στο αμέσως επόμενο λεπτό, ενώ και το «τριφύλλι» έχασε μια απίστευτη ευκαιρία στο 119’ με τον Βέργο.

Κορυφαίος των Φθιωτών ήταν ο Μελίσσας, θετικοί ήταν οι Ρόμανιτς και Αντέτζο ενώ πολύ καλό ματς από τη στιγμή που χρησιμοποιήθηκε έκανε ο Επστάιν.

Από πλευράς ΠΑΟ οι Ινσούα, Γιόχανσον και Εμμανουηλίδης (απ’ όταν μπήκε στο ματς) κατάφεραν να ξεφύγουν από τη γενικότερη μετριότητα, ενώ από αυτούς που ξεχώρισαν αρνητικά ήταν ο Μακέντα που ήταν εκτός κλίματος.

Πολύ καλή η διαιτησία του Παπαπέτρου (Αθηνών) και των βοηθών του Ακριβού (Αθηνών), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), ενώ τέταρτος ήταν ο Τσουκαλάς (Αθηνών).

Κίτρινες: 92’ Σκόνδρας, 102’ Μπουλούλης, 120'+1 Καρυπίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Γιόχανσον, Μαυρομμάτης (80’ Βέργος), Κολοβέτσιος, Κάτσε, Χατζηθεοδωρίδης (46’ Κουρμπέλης), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής (67’ Εμμανουηλίδης), Μακέντα.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος (53’ λ.τρ. Βάντερσον), Ασίγκμπα, Αντέτζο, Καρυπίδης, Σκόνδρας, Καραγκούνης (71’ Επστάιν), Μπουλούλης, Ρόμανιτς, Τομάς (72’ Πλιάτσικας), Καραμάνος.