29/03/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2019 - 19:25

Ντύθηκε... Τζόρνταν ο Θίοντορ!

Σούπερ η ΑΕΚ... σάρωσε με 96-70 το Περιστέρι, φοβερός ο Αμερικάνος

Τρομερή η Ένωση με κεφάτο Θίοντορ.... Η ΑΕΚ την Κυριακή (20/1) στο ματς με το Περιστέρι για την 14η αγωνιστική της Α1 απέδειξε ότι είναι σε πολύ καλή φόρμα υπερτερώντας με 96-70. Έτσι η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πιάνει τους φιλοξενούμενους στην τρίτη θέση έχοντας μάλιστα ανατρέψει και την ήττα με +3 του πρώτου γύρου κάτι το οποίο την καθιστά φαβορί σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπήκαν τόσο δυνατά στο παιχνίδι με το Περιστέρι, μάλιστα να κερδίζει την πρώτη μάχη στην πρώτη περίοδο. Η αντίδραση ήρθε με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο όπου το επιμέρους σκορ έληξε 27-12 και με έναν Θίοντορ ο οποίος μόλις στην δεύτερη συμμετοχή του στο πρωτάθλημα δείχνει ότι είναι η λύση στο πρόβλημα του άσου που εχει η Ένωση και ότι είναι ένας παίχτης που ήρθε να γίνει ηγέτης.

Ο Αμερικάνος έδειξε όρεξη, εξαιρετική ευστοχία και οργάνωσε την ομάδα πετυχαίνοντας 22 πόντους και έχοντας 4 ασσιστ. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και έχτισαν μια ισχυρή διαφορά μέχρι το τέλος. Σε κακή μέρα η ομάδα του Πεδουλάκη την οποία την πλήγωσαν τα πολλά λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-44, 76-56, 96-70

ΑΕΚ (Μπάνκι): Λαρεντζάκης 15 (2), Ματσιούλις 13 (3), Χάντερ 12, Σαντ-Ρος 4, Θίοντορ 22 (1), Ξθόπουλος, Σάκοτα 13 (3), Γιαννόπουλος 6 (2), Τσαλμπούρης, Τζέιμς 4, Ρογκαβόπουλος, Γκρίφιν 7 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 6 (1), Γκρέι 12 (2), Αγραβάνης, Ντάνιελ 6, Κάλαχαν 3 (1), Μουράτος 6, Σκορδίλης 15, Φιλιππάκος, Μπεντίλ 4, Σίρκο 10 (1), Καράμπελας 8 (2).