29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2019 - 17:32

Πήρε αυτό που ήθελε και πέρασε 2η η Κέρκυρα

Οι Φαίακες επικράτησαν 2-1 της Σπάρτης εκτός έδρας και ξεπέρασαν τον Απόλλωνα Λάρισας, που έχει, όμως, ματς λιγότερο

Ιδανικά έχει μπει το 2019 για την Κέρκυρα. Οι Φαίακες πανηγύρισαν την τρίτη σερί νίκη τους σε ισάριθμα ματς μέσα στο νέο έτος, αυτή τη φορά ξεπερνώντας με 2-1 το εμπόδιο της Σπάρτης εκτός έδρας την Κυριακή (20/1).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σοβαροί και με γκολ των Μότα και Τουράμ πήραν αυτό που ήθελαν, με τον Τιεντσέ απλά να μειώνει στις καθυστερήσεις για τους Λάκωνες που αγωνίστηκαν στη σκιά της δήλωσης αποχώρησης των Βουδούρη και Νικόλαρου.

Έτσι, ανέβηκαν στη 2η θέση της βαθμολογίας πάνω από τον Απόλλωνα Λάρισας που, όμως, έχει ματς λιγότερο.

Η Κέρκυρα μπήκε δυνατά στο ματς και απείλησε μόλις στο 2' με τον Κόντο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Μότα προσπάθησε με τη σειρά του να γίνει επικίνδυνος, όμως σταδιακά οι Λάκωνες ανέβασαν στροφές και στο 28' έχασαν σημαντική ευκαιρία, όταν ο Κούρος έκανε λάθος, ο Παυλής έκλεψε την μπάλα και πάσαρε στον Βλαχομήτρο, αλλά εκείνος αστόχησε.

Η Κέρκυρα ανέβηκε ξανά στη συνέχεια και απείλησε εκ νέου με τον Κόντο στο 42', αλλά το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο τελικά η πίεσή της απέδωσε, καθώς στο 54ο λεπτό ο Κόντος έβγαλε τη σέντρα και ο Μότα έστειλε με καρφωτή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Φαίακες κρατούσαν χωρίς πρόβλημα το υπέρ τους σκορ και στο 74' έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα χάρη στην ατομική προσπάθεια του Τουράμ έπειτα από κλέψιμο της μπάλας από τον Νάτση.

Το μόνο που κατάφερε η Σπάρτη ήταν να μειώσει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τιεντσέ.

Διαιτητής ήταν ο Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας), με βοηθούς τους Μάριο Καρβούνη (Μεσσηνίας) και Μιχάλη Χατζημανώλη (Δωδεκανήσου), ενώ 4ος ήταν ο Χαράλαμπος Τσουκαλάς (Αθηνών).

Κίτρινες: 43' Κολτσίδας, 51' Τιεντσέ - 44' Τουράμ

ΣΠΑΡΤΗ (Αντρέι Τσερνίσοφ): Πάντος, Αρώνης, Φραγκούλης, Κολτσίδας, Καλούσης, Παυλής, Κωνσταντινόπουλος, Νάτσης (82' Γκιάτας), Κοζάκης (66' Καινούργιος), Τιεντσέ, Βλαχομήτρος.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Σανδραβέλης, Θεοδωράκης, Κούρος, Ν. Κρητικός, Κόντος (89' Μίσκου), Λινάρδος, Μότα (77' Νίκιτς), Βίλα (69' Αποστολίδης), Τουράμ.