25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2019 - 17:01

«Κόλλησε» στα Τρίκαλα ο Ηρακλής

Στο 0-0 με τους Θεσσαλούς έμεινε ο «Γηραιός»

Έδειχνε να έχει πάρει τα πάνω του ο Ηρακλής τις τελευταίες εβδομάδες, αλλά την Κυριακή (20/1) περιορίστηκε στο εκτός έδρας 0-0 με τα Τρίκαλα για τη 13η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Οι «κυανόλευκοι», λοιπόν, δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε μια τρίτη σερί νίκη και με 17 βαθμούς είναι στην 8η θέση, όντας πολύ μακριά από την κορυφή.

Ο ΑΟΤ, από την πλευρά του, κατέγραψε τη δεύτερη ισοπαλία του στη σεζόν και με 11 πόντους παραμένει στα χαμηλά σκαλιά της κατάταξης, όντας μαζί με τη Σπάρτη στη 13η θέση, αλλά και με αγώνα λιγότερο.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, o Kαπός έπιασε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Πάνου στο 6' και η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ άστοχη ήταν και η κεφαλιά του Τσιάρα στο 26' μετά από εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου.

Στο 41' ο Τριανταφυλλάκος εκτέλεσε άλλο ένα φάουλ και ήταν η σειρά του Πάνου να κάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ, με τους «κυανόλευκους» να απειλούν ένα λεπτό αργότερα και τον Ταΐρη να διώχνει την τελευταία στιγμή προ του Κλέιτον ύστερα από γύρισμα του Βιτλή.

Στο 47' ο Ρόβας έχασε σπουδαία ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς, καθώς έπιασε σουτ στην κίνηση από κοντά, αλλά αστόχησε, με τον Ντούνη στο 64' να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πάνου στον Περόνε εντός περιοχής, αλλά ο διαιτητής Φωτιάδης δεν είδε παράβαση, με τις καλές φάσεις να λείπουν από εκεί και πέρα και το 0-0 να προκύπτει φυσιολογικά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φωτιάδης του Συνδέσμου Καστοριάς με βοηθούς τον Σάββα του Συνδέσμου Σερρών και τον Μεϊντάνα του Συνδέσμου Αχαΐας.

Κίτρινες: 45' Tσιμίκας - 40' Καζναφέρης, 50' Βιτλής, 61' Γιαννίτσης.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Ταΐρης, Πάνος, Ντόσης, Γκότοβος, Συριόπουλος, Τσιάρας, Τριανταφυλλάκος, Τσιμίκας (55' Συμελίδης), Ζακουανί (66' Ράντι), Γκουγκούδης (82' Koύλπας), Καπός.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μανουέλ Ρόκα): Βοσνιάδης, Κουτρομάνος, Βιτλής (86' Πτηνόπουλος), Γιαννίτσης, Ζιαμπάρης, Κωστούλας, Καζναφέρης, Ρόβας (58' Nιαμπουγιού), Ντούνης, Κλέιτον (71' Παναγιωτούδης), Περόνε.