27/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2019 - 16:00

Νίκη - ανάσα για τον Ηρόδοτο μέσα στο Αιγίνιο

Με γκολ του Αργκιλέσι επικράτησε 1-0 του Αιγινιακού * Και δοκάρι οι νικητές

Μεγάλη νίκη που του επιτρέπει να πάρει σημαντική βαθμολογική ανάσα πανηγύρισε την Κυριακή (20/1) ο Ηρόδοτος. Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού επικράτησε 1-0 του Αιγινιακού μέσα στο Αιγίνιο και έπειτα από πέντε συνεχόμενες ήττες, χαμογέλασε ξανά.

Κι αυτό χάρη στον Ντανιέλ Αργκιλέσι που λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχε το μοναδικό γκολ του ματς, στην επιστροφή του Γιώργου Λυρώνη ως πρώτου προπονητή μετά τη φυγή του Αρμάντο Φουτσίνι.

Ο Νίκος Αγγελούδης θα μπορούσε να έχει σφραγίσει τη νίκη, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι.

Στον αντίποδα, ο Αιγινιακός, αν και πάλεψε, δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ματς και παραμένει ουραγός της βαθμολογίας.

Ο Κασμερίδης αναγκάστηκε στην πρώτη επέμβαση του ματς μόλις στο 5ο λεπτό σε σουτ του Κούστα, ενώ μια εκτέλεση φάουλ του Τοπαλίδη πέρασε μόλις άουτ στο 14'. Ο Κασμερίδης επενέβη ξανά στο 16' στην προσπάθεια του Τσολακίδη, ενώ ανάλογη αντίδραη είχε και ο Καραγκιόζης σε σουτ του Φραγκουλάκη μέσα από την περιοχή.

Το ματς ήταν μοιρασμένο, με τον Κούστα να συνεχίζει να απειλεί, ενώ η ωραία προσπάθεια του Πολύζου στο 43' βρήκε ετοιμοπόλεμο τον Κασμερίδη, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι την ανάπαυλα

Στο δεύτερο μέρος, όμως, ο Ηρόδοτος μπήκε ιδανικά. Στο 47' ο Αργκιλέσι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της αντίπαλης άμυνας και νίκησε τον Καραγκιόζη για το 1-0.

Ο Κασμερίδης έσωσε στη συνέχεια την εστία του σε σουτ του Παπαδόπουλου μέσα από την περιοχή στο 48', ενώ και ο Καραγκιόζης απέκρουσε στο 54΄το σουτ του Σιαλμά, ενώ το ίδιο έπραξε κόντρα στον ίδιο παίκτη και τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Ηρόδοτος πίεσε για το δεύτερο γκολ και είχε δοκάρι με τον Αγγελούδη που έπιασε την κεφαλιά στο 66' έπειτα από σέντρα του Μουκίδη, ενώ είχε προηγηθεί άλλη μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με το σουτ του Βελόσκι ένα λεπτό νωρίτερα να περνά μόλις άουτ.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν και για άλλο γκολ στη συνέχεια, ο Πετρούσης έπιασε μια καλή κεφαλιά στο 86' που έδιωξε σε κόρνερ ο Κασμερίδης, με το 0-1 να διατηρείται έτσι μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Μελέτιος Γιουματζίδης (Πέλλας), με βοηθούς τους Φώτιο Καμπερίδη (Καβάλας) και Ιλίας Έμπλιουκ (Ξάνθης), ενώ 4ος ήταν ο Ματθαίος Βουρνέλης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 25' Πολύζος, 87' Γιαλαμούδης – 83' Γιαλούσης, 85' Κασμερίδης

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Μιρσάντ Γιονούζ): Καραγκιόζης, Προσκυνητόπουλος, Σ. Τοπαλίδης, Πετρούσης, Στάνιτς, Βελκόσκι, Έππας (62' Γιαλαμούδης), Τσολακίδης (72' Ζαννάκης), Παπαδόπουλος, Κούστα (62' Μαρκόφσκι), Πολύζος.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Κασμερίδης, Μουκίδης, Αγγελούδης (67' Κασαπάκης), Γραικός, Νύκταρης (92' Κλινάκης), Γιαλούσης, Αργκιλέσι, Δαμιανάκης, Φραγκουλάκης, Τουγλής, Σιαλμάς (82' Αμαραντίδης).