27/04/2024
Ισπανία | Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2019 - 15:47

«Λύτρωση» από την άσπρη βούλα στο φινάλε για την Μπέτις

H Χιρόνα της έβαλε δύσκολα και πλησίασε στην ανατροπή, αλλά οι «βερδιμπλάνκος» πήραν τελικά τη νίκη με 3-2 στις καθυστερήσεις

Τη γλίτωσε στο φινάλε. Η Μπέτις επικράτησε 3-2 της Χιρόνα την Κυριακή (20/1) εντός έδρας, με τη... λύτρωση να έρχεται με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Τέγιο έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ στο 12ο λεπτό, αλλά οι Γκαρσία και Ντουμπιά έφεραν... τούμπα το ματς στο 36' και το 44'.

Ο Λόρεν έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα στο 54' και, εκεί που όλα έδειχναν ισοπαλία, ήρθε η... ψυχρολουσία για τους φιλοξενούμενους.

Ο Λουίζ έκανε ανόητο πέναλτι στον Λο Σέλσο, η παράβαση δόθηκε και ο Κανάλες που ανέλαβε την εκτέλεση δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας στο 90'+5 το τελικό 3-2.

ΜΠΕΤΙΣ: Πάου Λόπεθ, Μαντί, Μπαραγάν, Μπάρτρα, Γουαρδάδο (66’ Φεντάλ), Γκαρσία, Κανάλες, Λο Σέλσο, Τέγιο, Σανάμπρια (71’ Σέρχιο Λεόν), Μορόν (81’ Λάινεθ)

ΧΙΡΟΝΑ: Μπόνο, Εσπινόσα, Ακλκαλά, Χουάνπε, Μπόρχα Γκαρσία, Πόρτου, Πονς, Αλέις Γκαρσία, Πόρο (61’ Ραμάλιο), Βαλέρι (71’ Μουνιέσα), Ντουμπιά (78’ Ντάγκλας Λουίζ)

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

Παρασκευή (18/1)

Χετάφε - Αλαβές 4-0 (33' πέν., 88' Μάτα, 46', 55' Μολίνα)

Σάββατο (19/1)

Ρεάλ - Σεβίλλη 2-0 (78’ Κασεμίρο, 90’+2 Μόντριτς)

Ουέσκα - Ατλέτικο 0-3 (31’ Λούκας, 52’ Αρίας, 71’ Κόκε)

Θέλτα - Βαλένθια 1-2 (40’ Αραούχο – 71’ Τόρες, 84’ Ροντρίγκο)

Κυριακή (20/1)

Μπέτις - Χιρόνα 3-2 (12’ Τέγιο, 54’ Λόρεν, 90’+5 Καναλές – 36’ Γκαρσία, 44’ Ντουμπιά)