28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2019 - 17:31

Με… υπογραφή Κουσκουνά ο ΑΟΧ/Κισσαμικός

Με γκολ του 30χρονου φορ, τα «δελφίνια» νίκησαν 1-0 την Α.Ε. Καραϊσκάκης * Δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο οι Αρτινοί

Παίρνει τα πάνω του… Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και τέταρτη συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής πανηγύρισε το Σάββατο (19/1) ο ΑΟΧ/Κισσαμικός.

Τα «δελφίνια» επιβλήθηκαν εντός έδρας με 1-0 του Α.Ε. Καραϊσκάκης, για τη 13η αγωνιστική της Β’ Εθνικής, και ξέφυγαν κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη. Πλέον, έφτασαν τους 15 βαθμούς και απέχουν 4 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Αντίθετα, οι Αρτινοί που παρατάχθηκαν με υπηρεσιακό προπονητή τον Μιχάλη Παπασωτηρίου, καθώς λίγο πριν από τη σέντρα ο Μανώλης Παπαματθαιάκης αποχώρησε, διατηρήθηκαν στους 14.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Κουσκουνάς ο οποίος σκόραρε το μοναδικό γκολ του αγώνα, ανοίγοντας λογαριασμό με τη φανέλα τους.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν με τα σουτ των Μουμίν (19’) και Κουσκουνά (23’) ωστόσο η μεγάλη φάση του πρώτου μέρους ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον Κάκκο να σημαδεύει το δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 66’ ο Κουσκουνάς έγραψε το 1-0 μετά από σέντρα του Αποστολόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά οι προσπάθειες των Τζιώρα στο 68’ και στο 75’ δεν βρήκαν στόχο, με το εις βάρος τους σκορ να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Διαιτητής ήταν ο Περράκης, με βοηθούς τους Νιδριώτη και Νικολάου, όλοι τους από τον Σύνδεσμο Αθηνών. Τέταρτος ήταν ο Κατοίκος επίσης από τον Σύνδεσμο Αθηνών.

Κίτρινες: 82’ Ψιάνος

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Τόλι, Σισέ, Ζιούλης, Παπαχρήστος (63' Αποστολόπουλος), Γκίνη, Μουμίν, Αρναρέλλης, Βρεττός (46' Σάλιακας), Κουσκουνάς (89' Σελινιωτάκης), Ρίσκι.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Μιχάλης Παπασωτηρίου): Στεφανάκος, Καπίας (40' λ.τρ. Ψιάνος), Παντίδος, Ροντρίγκεθ (80' Γυφτοκώστας), Παναγιώτου, Παπανίκου, Μασούρας, Χούσος, Βουκμίροβιτς, Κάκκο (89' Ματθαίου), Τζιώρας.