25/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2019 - 21:52

Aδιόρθωτος ο Παναθηναϊκός

Ήττα και στο Κάουνας με 82-69 από τη Ζαλγκίρις και τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας όλο και απομακρύνονται για τους «πράσινους»

Δεν συνέρχεται, δεν κερδίζει μακριά από το ΟΑΚΑ και είναι με την πλάτη στον τοίχο... Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την όγδοη φετινή εκτός έδρας ήττα του σε εννιά αναμετρήσεις στην Ευρωλίγκα, χάνοντας το βράδυ της Παρασκευής (18/1) με 82-69 από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας και με το ρεκόρ του να έχει πέσει στο 8-11 βλέπει τα πλέι οφ να απομακρύνονται.

Για ένα ημίχρονο η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έδειχνε ότι θα μπορούσε να πάρει το διπλό, όμως οι πρωταθλητές παραμένουν αδιόρθωτοι και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης τα χάλασαν όλα, με κακό μπάσκετ και πολλά προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο Κιλπάτρικ πήρε πολλές πρωτοβουλίες στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση, ήταν ωστόσο αρκετά άστοχος, ενώ δεν βοήθησαν και οι Καλάθης και Παπαπέτρου.

Γουάιτ και Γουόλτερς ήταν αυτοί που έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στους «πράσινους» από πλευράς της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Μπήκε δυνατά, «κόλλησε» για λίγο, αλλά συνήλθε...

Οι πρωταθλητές έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα και προηγήθηκαν γρήγορα με 0-9, βγάζοντας πολλή ενέργεια στην άμυνα.

Γενικά, οι παίκτες του Πιτίνο είχαν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και η διαφορά έφτασε στο +10 (16-26), αλλά ξαφνικά υπήρξε ένα... μπλακ άουτ και οι Λιθουανοί με σερί 11-0 πήραν προβάδισμα με 27-26.

Ο ΠΑΟ, όμως, βελτίωσε εκ νέου την άμυνά του, είχε και μερικές καλές επιλογές στην επίθεση και πήγε εντέλει στα αποδυτήρια με +4 (33-37).

Ήταν απογοητευτικός...

Το β' ημίχρονο κύλησε πολύ άσχημα για το «τριφύλλι», με την ελληνική ομάδα να μένει άποντη για πέντε λεπτά στην τρίτη περίοδο και η Ζαλγκίρις προφανώς επωφελήθηκε, τρέχοντας σερί 13-0 και φτάνοντας να προηγείται με 46-37.

Οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση, μείωσαν στον πόντο (52-51), αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απογοητευτικοί.

Πολλά άστοχα σουτ, κάκιστη αμυντική λειτουργία και οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους το εκμεταλλεύθηκαν δεόντως, παίρνοντας δίκαια τη νίκη και υπερέχοντας μάλιστα του Παναθηναϊκού στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Tα δεκάλεπτα: 13-19, 33-37, 52-51, 82-69

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Γουόλτον 9 (1), Τόμπσον 4, Γουόλτερς 10 (2), Γουόκαπ 5, Γιανκούνας 9, Μιλάκνις, Γουάιτ 15 (1), Γιοκουμπάιτις, Γκριγκόνις 13 (2), Ουλανόβας 7 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 14 (3), Παπαγιάννης 4, Λάσμε, Παπαπέτρου 4, Παππάς 3 (1), Γκιστ 8, Λεκαβίτσιους 3 (1), Κιλπάτρικ 11 (1), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 11 (1), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 7.