25/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 17 Ιανουαρίου 2019 - 22:38

Απλά και εύκολα ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν άνετα το εμπόδιο της Χίμκι με 71-57

Έπαιξε όσο χρειαζόταν για να συμπληρώσει μία ντουζίνα νίκες στη φετινή Ευρωλίγκα... Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Χίμκι με 71-57 το βράδυ της Πέμπτης (17/1) στο ΣΕΦ και με ρεκόρ 12-7 παλεύει πάντα για να βρεθεί στα πλέι οφ με όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν ενθουσίασε με την απόδοσή της, υπήρξε όμως άκρως αποτελεσματική στην άμυνα, ενώ προέκυψε και επιθετικός πλουραλισμός, με τους Παπανικολάου και Βεζένκοφ να είναι οι πρώτοι σκόρερ με 14 πόντους έκαστος.

Από πλευράς της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, για την οποία ήταν και πάλι απών ο ηγέτης της Αλεξέι Σβεντ, ο Μίκι ξεχώρισε σταματώντας στους 21 πόντους.

«Βραχυκύκλωσε», αλλά δεν το πλήρωσε...

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έβγαλαν εξαιρετικές άμυνες και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (20-9).

Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, «βραχυκύκλωσαν» επιθετικά και για περισσότερα από πέντε λεπτά είχαν μείνει άποντοι, αν και η Χίμκι με τη σειρά της ήταν άστοχη, για να μειώσει εντέλει σε απόσταση αναπνοής (23-22).

Ήταν όμως η ώρα του Μιλουτίνοφ, που με 6 σερί πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο +7, για να πάνε τελικά στα αποδυτήρια οι Πειραιώτες με προβάδισμα 10 πόντων (32-22) χάρη σε τρίποντο του Στρέλνιεκς στην εκπνοή.

Ήταν σοβαρός και το «καθάρισε» άνετα...

Στο β' ημίχρονο οι παίκτες του Μπλατ δεν είχαν διάθεση να μπουν σε περιπέτειες, έπιασαν πολύ καλή απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 30' η διαφορά είχε φτάσει στο +19 (55-36), με τον Παπανικολάου πρωταγωνιστή.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο, καθώς μόνο ο Μίκι ήταν συνεπής στο σκοράρισμα, με τον Ολυμπιακό να περνά τελικά ένα ήσυχο βράδυ.

Για τη ρωσική ομάδα ήταν η 12η ήττα της στη διοργάνωση κι έγινε ακόμη πιο δύσκολο το έργο της για πρόκριση στα πλέι οφ.

Tα δεκάλεπτα: 20-11, 32-22, 55-36, 71-57

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Γκος 3 (1), Τουπάν, Σπανούλης 6, Τίμα, Μιλουτίνοφ 13, Στρέλνιεκς 11 (3), Βεζένκοφ 14 (2), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 14 (4), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι.

ΧΙΜΚΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Μποστ 3 (1), Κρόκερ 10 (2), Βιάλτσεφ 2, Γκριν, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 2, Γκιλ 9 (1), Γκουμπάνοφ, Ζούμπκοφ, Τζένκινς 4, Τόμας 6, Μίκι 21 (2).