25/04/2024
Πόλο | Πέμπτη 17 Ιανουαρίου 2019 - 01:36

Πρώτος και καλύτερος ο Εθνικός

Νίκησε 9-11 τον Νηρέα Χαλανδρίου και «κλείδωσε» την πρώτη θέση στον όμιλο της β’ φάσης στην Α1 πόλο Γυναικών

Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 9-11, ο Εθνικός επικράτησε εκτός έδρας του Νηρέα Χαλανδρίου την Τετάρτη (16/1) για την 5η αγωνιστική της β’ φάσης στην Α1 πόλο των Γυναικών.

Έτσι, η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη εξασφάλισε μαθηματικά την πρώτη θέση στο όμιλο.

Οι Πειραιώτισσες μπήκαν αποφασισμένες για να κερδίσουν και πήραν σημαντικό προβάδισμα στο πρώτο οκτάλεπτο με 5-0, όμως ο Νηρέας μείωσε τη διαφορά στο ημίχρονο σε 6-3. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο Εθνικός, αύξησε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο και έφτασε στη νίκη με 11-9.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Τριχά με 5 γκολ.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 9-11

Τα οκτάλεπτα: 0-5 , 3-1 , 2-3 , 4-2

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Ευτυχία Καραγιάννη): Στρατάκου, Σαφέτη,  Μαυρωτά, Κάσσαρη, Τριχά 5, Ξανθοπούλου, Παπαναστασίου 1, Μπόβαλη 1, Παναγιώτη, Δούλη, Κουτέλη 1, Αγγελίδη, Τορνάρου, Μαντουδιώτη, Λάζαρη.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη, Λιαπάκη, Τζελέπη 3, Αποστολίδου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη, Πέττα, ΜακΚι 4, Μπάξτερ 1, Νιαρχάκου 2, Κατσιμπρή 1, Αναγνώστου, Τζούρκα.