29/03/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2019 - 12:51

Έσπασε την εκτός έδρας... κατάρα ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο μακριά από το «σπίτι» τους στο πρωτάθλημα μετά από καιρό

Παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από τη Λιβαδειά με 2-0.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κάμψει την αντίσταση του Λεβαδειακού και σε αυτό συνετέλεσε και το γρήγορο γκολ που πέτυχε ο Κώστας Φορτούνης μόλις στο 7ο λεπτό.

Ένα γκολ που οι «ερυθρόλευκοι» δύσκολα έβρισκαν τελευταία εκτός έδρας, καθώς είχαν να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο σε ματς πρωταθλήματος μακριά από το «Γ. Καραϊσκάκης» από την περσινή Σούπερ Λίγκα!

Συγκεκριμένα, η τελευταία φορά που πήγαν πιο... ξέγνοιαστοι στα αποδυτήρια ήταν στις 11 Μαρτίου του 2018!

Τότε, είχαν πετύχει στο πρώτο μέρος τα τρία από τα τέσσερα γκολ στο επιβλητικό 4-0 επί του Πλατανιά στα Περιβόλια.

Ρομαό (14'), Μάριν (24') και Μιραλάς (πέν. 35') είχαν ουσιαστικά «σφραγίσει» τη νίκη, με τον Σισέ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 58'.

Έκτοτε, μέχρι το κυριακάτικο (13/1) ματς στη Λιβαδειά, δεν είχε καταφέρει να σκοράρει στο πρώτο μέρος μακριά από το Φάληρο για το πρωτάθλημα, παίρνοντας τελικά τη νίκη μόνο σε τρία από αυτά. Άλλα τρία έχασε, ενώ στα υπόλοιπα τρία μπόρεσε να αποσπάσει την ισοπαλία.