29/03/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019 - 19:00

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το διπλό με 80-77 επί του Προμηθέα

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε... Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα την Κυριακή (13/1) από την έδρα του Προμηθέα με 80-77, έχοντας πλέον ρεκόρ 12-1 στη φετινή Α1 και σε ένα ματς που πήγε να κάνει... χαρακίρι προς το τέλος.

Χωρίς τον ασθενή Μιλουτίνοφ και τον Πρίντεζη για λόγους ξεκούρασης οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το ημίχρονο στο +6 (35-41), με τους γηπεδούχους να παραμένουν κοντά στο σκορ στην τρίτη περίοδο (52-57 στο 30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (59-73), αλλά πίστεψαν ότι είχε τελειώσει ο αγώνας και οι παίκτες του Μάκη Γιατρά δεν έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής (75-77).

Ο Παπανικολάου μάλιστα και με το σκορ στο 77-80 πάτησε γραμμή, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Χολ αστόχησε σε τρίποντο και, έστω και με πολύ άγχος, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν η νικήτρια στην αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής.

Τσαϊρέλης και Λίποβι ξεχώρισαν για τους Αχαιούς (έχουν ρεκόρ 8-5) με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα, Παπανικολάου (17π.), ΛεΝτέι (17π.), Σπανούλης (16π.) και Μπόγρης (14π.) τράβηξαν επιθετικά τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 35-41, 52-57, 77-80

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 8 (2), Μέιερ, Λίποβι 11 (3), Έλις 17, Μπράουν 7 (1), Σαλούστρος, Κασελάκης 20 (2), Τσαϊρέλης 10, Γερομιχαλός, Χολ 2, Παρκς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοφ 3, Μπόγρης 14, Παπανικολάου 17, Στρέλνιεκς, Γουίλιαμς-Γκος 8, Σπανούλης 16 (3), Μάντζαρης, Τουπάν 5 (1), ΛεΝτέι 17.