05/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019 - 17:21

«Καθάρισε» εύκολα η Δόξα Δράμας

Οι «μαυραετοί» ξεπέρασαν το εμπόδιο της Σπάρτης με σκορ 2-0

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2019 η Δόξα Δράμας, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Σπάρτης στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Οι «μαυραετοί» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και κατέκτησαν δίκαια το «τρίποντο» το οποίο τους ανέβασε στην όγδοη θέση της κατάταξης με 15 βαθμούς ισόβαθμους με την Παναχαϊκή.

Από την άλλη, οι Λάκωνες υπέστησαν την πρώτη τους ήττα μετά από τέσσερα ματς και μπήκαν ξανά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Πάντο να εξουδετερώνει την κεφαλιά του Πέρεθ. Ωστόσο, στο 29’ ο Ισπανός επιθετικός δεν λάθεψε και με προβολή, παίρνοντας το ριμπάουντ από την κεφαλιά του Δούμτσιου, έγραψε το 0-1. Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, οι «μαυραετοί» έχασαν άλλες δύο καλές ευκαιρίες με τους Μακρή (35’) και Μπαϊκαρά (39’).

Με ευκαιρία για τη Δόξα Δράμας ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, όταν στο 50’ ο Δούμτσιος έκανε το σουτ αλλά ο Πάντος είπε «όχι». Στο 77’ ούτε ο Πατράλης βρήκε στόχο ωστόσο στο 87’ ο Κρητικός μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από το μαρκάρισμα του Φραγκούλη και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Διαιτητής ήταν ο Κολυτάς (Λασιθίου), με βοηθούς τους Ψύλλο (Λέσβου) και Κομισοπούλου (Χανίων). Τέταρτος ήταν ο Τσοπουλίδης (Ξάνθης).

Κίτρινες: 33’ Μάρτινς - 17’ Κοζάκης, 43’ Καλούσης

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Μένκα, Καψάλης, Ανδρέου, Πεταυράκης, Σιώπης, Μακρής, Πατράλης, Μπαϊκαρά, Μάρτινς (71’ Λεμονής), Δούμτσιος (61’ Κρητικός), Πέρεθ.

ΣΠΑΡΤΗ (Αντρέι Τσερνίσοφ): Πάντος, Αρώνης, Φραγκούλης, Κολτσίδας, Καλούσης (84’ Γκιατάς), Παυλής, Κωνσταντινόπουλος, Νάτσης, Κοζάκης (73’ Ζαχαριουδάκης), Τιεντσέ, Καινούργιος.