27/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019 - 16:57

Ασταμάτητος ο Βόλος!

Ο Μάντζης σκόραρε στο 89' και οι πρωτοπόροι της Β' Εθνικής κέρδισαν 2-1 την Παναχαϊκή

Πάει τρένο προς τη Σούπερ Λίγκα... Ο Βόλος ξεπέρασε με 2-1 και το εμπόδιο της Παναχαϊκής την Κυριακή (13/1) και με 31 βαθμούς σε 12 αγωνιστικές παραμένει άνετα στην κορυφή της Β' Εθνικής, όντας στο +8 από την Κέρκυρα και τον Απόλλωνα Λάρισας και με ματς λιγότερο.

Οι νεοφώτιστοι συνάντησαν πολλές δυσκολίες από τους ανεβασμένους Αχαιούς στο παιχνίδι της Νεάπολης, όμως ο δεινός σκόρερ Μάντζης «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή και προέκυψε ακόμη ένα τρίποντο.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου με 15 βαθμούς μοιράζεται την 8η θέση με τη Δόξα Δράμας, σε έναν αγώνα που άξιζε τουλάχιστον το «Χ».

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι Aχαιοί στάθηκαν άτυχοι στο 9ο λεπτό και ήταν ο Τσελεπίδης αυτός που με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους καλή στιγμή και συγκεκριμένα στο 15' ο Γκαλίτσιος σκόραρε ύστερα από κόρνερ.

Πέρασαν εν συνεχεία αρκετά λεπτά χωρις κάποια σημαντική ευκαιρία και φτάσαμε στο 40', με τον Καραγκιολίδη να νικά στο τετ α τετ τον Κυνηγόπουλο και να παραμείνει το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Μπαστακός δεν λάθεψε προ του γκολκίπερ των γηπεδούχων κι έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 50' ο Γκαλίτσιος έπιασε μια επικίνδυνη κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους να απειλούν στο 57', όταν ο Αργυρόπουλος σέντραρε και ο Ελευθεριάδης έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 67' ο Κότο τροφοδότησε τον Μάντζη, ο οποίος δεν τελείωσε καλά τη φάση, ενώ στο 70' ο Καραγκιολίδης εξουδετέρωσε άλλο ένα σουτ του Κυνηγόπουλου.

Δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Μάντζη ήταν άστοχη, όμως ο ίδιος με νέα κεφαλιά νίκησε τον Καπούταγλη στο 89' και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Χουάν Φεράντο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αγγελάκης του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Αϊναλή και Τοροσιάδη.

Κίτρινες: 80' Γκαλίτσιος, 90'+1 Φράγκος.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης, Καμπαγέρο, Πίτου Γκαρσία, Λούκας (72' Πίσπας), Πέντα (53' Ηλιόπουλος), Κότο (87' Φράγκος), Μάντζης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας (41' λ. τρ. Σωτηράκος), Πλέγας (47' Μουστακόπουλος), Αργυρόπουλος (81' Καρατσανάκοφ), Παπατόλιος, Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος, Μπαστακός.